Извън опасност е животът на двамата пострадали при катастрофата в Пловдив. Благодарение на лекарите от Университетската болница „Свети Георги” рискът за тях е преминал, но те остават за лечение.
Влошило се е обаче състоянието на пожарникаря, върху когото падна дърво по време на спасителната акция. Той е преместен от Клиниката по травматология в реанимацията на лечебното заведение. Неговото състояние е стабилно, но тежко заради множеството фрактури. Това научаваме от репортаж на NOVA.
Около 3:30 часа сутринта настилката на правия булевард „Руски” била мокра след обилен дъжд. Охранителни камери са запечатали скоростта, с която са хвърчали частите от ударените дървета в първите секунди след катастрофата.
„Гумите не са били изобщо подходящи за дадените условия. Момчето е било неподготвено за тази скорост. Младите момчета, вместо да се замислят какво може да стане, те решават да дадат пълна газ. Скоростта според мен е била над 200 километра”, смята рали пилотът Костадин Щерев.
Според него проблем в този район се оказва и кръстовището преди мястото на удара.
„Има един превал, от който не можеш да видиш какво става от другата страна на пътя”, смята Щерев. По думите му в конкретния случай колата се е отлепила, като е загубила сцепление и е нямало време за реакция.
Младежът, загинал при тежката катастрофа в Пловдив, е син на служителка на КАТ (видео)
Според експертите е нужен по-строг контрол.
„В Лондон има 26 000 камери, в Пловдив няма нито една”, подчерта Илия Тодоров от Българската асоциация на пострадалите при катастрофи.
„Един човек, когато иска да практикува любовта си към високите скорости, да знае, че това не трябва да става по пътищата, отворени за обществено ползване”, добави адвокат Силвия Петкова.
За мерки срещу джигитите се обявиха и хората, които живеят в района. За такива настоя и вътрешният министър Калин Стоянов. „Трябва да има драстично завишаване на глобите и санкциите. Не само финансово, но и да се отнема свидетелството за управление”, категоричен е той.
Министърът съобщи, че предстои да бъдат закупени 273 камери, които да се разположат по пътищата в цялата страна, а тези на тол системата също да започнат да ловят нарушители.
Дори за рали шампион преминаването през участъка на тежката катастрофа в Пловдив с 200 км/ч е трудна задача. „При тези трудни условия, в дъжд, подготовката да мина с такава скорост през този участък ще отнеме две-три седмици. Според мен младите шофьори трябва да се ограничат да карат мощни автомобили”, каза Щерев.
Луксозното возило, с което стана инцидентът, е било наето от столична фирма. От нея отказаха да разкрият размера на месечния наем.