Има лекари, но не ги назначават: 50% от позициите в Спешна помощ стоят незаети. Това коментира пред NOVA д-р Теодор Цанков от Съюза на парамедиците в България.
За притеснителната статискита сигнализират българските парамдици. Още по-плашещо е, че 500 лекари трайно липсват от системата.
Липсващите места в системата не се запълват, а това да бъдат назначени специалисти е в ресора на директорите в спешните центрове. Според д-р Цанков голяма част от спешната медицинска помощ не е регламентирана и е необходима „реформа на база Министерството на образованието и Министерството на здравеопазването”.
Близо 20% от лекарите у нас са пенсионери, сред тях и над 80-годишни
„Никой от Съюза на парамедиците в България не може да си обясни защо директорите не искат да приемат реформа”, недоумява той.
Той споделя, че дори е искал да напише докторантура за спешен медик, но споделя, че няма информация, на която да стъпи като основа за своето изследване.
Днес е Световният ден на спешната помощ. По този повод беше извършена демонстрация в училище в Пазарджик. Демонстрантът е бивш командос и единственият кмет-парамедик у нас - Цвятко Луджев.
"Парамедикът е мостът между пострадалия и лекаря. Той не лекува, а оказва първа долекарска помощ и транспортира пострадалия до лечебно заведение", сподели кметът. По думите му има около 2000 кадри, които са завършили специалността, но не са назначени.
„Голяма част от тях емигрират, защото в България няма как да практикуват”, коментира той.
Проблемът с липсата на кадри в спешните центрове не е отскоро! Изглежда, че директорите на болници вместо да се опитат да го разрешат, го задълбочават още повече! Необяснимо е защо! И после се чудим защо хора си отиват? Вината не винаги е на специалистите, а на цялата система! Държава, която не може да осигури спешна помощ на своите граждани - жалко е!