Сигнализирай!

Каквото и да се случва на изборите, ДПС никога не губи избиратели, а напротив

Gospodari.com
Gospodari.com
13.06.2024 г.
69
0

Каквото и да се случва на изборите, ДПС никога не губи избиратели, а напротив. Тя е на политическата сцена от началото на промените в страната, пише Дневник.

Да си отгледаш чудовище или #КОЙ командва във връзката ГЕРБ-ДПС (видео)

В последните 10 години нейният електорат е и най-стабилен. През 2013 г., резултатът ѝ беше малко над 400 хил. гласа (11.3%). А на вота през 2023 г. партията получи 348 хил. гласа (13.75%).

В края на февруари тази година се проведе националната конференция на ДПС, на която формацията избра и двама съпредседатели. В своя позиция почетният председател на партията, Ахмед Доган, сподели виждането си за нова посока на развитие на ДПС. Според която формацията има нужда от "1) стабилизиране на организацията в традиционните райони на ДПС". И "2) разширяване на партийното строителство в нетрадиционните райони." В позицията си г-н Доган посочи, че Джевдет Чакъров трябва да отговаря за "традиционните" райони на партията. А Делян Пеевски - "да се фокусира предимно в разширяване на електоралното присъствие на ДПС".

Резултатите, които ДПС получи на поредните предсрочни парламентарни избори на 9 юни, показват, че и двамата съпредседатели са изпълнили поставените задачи. Въпреки рекордно ниската избирателна активност и отлив на гласоподаватели в неделя, Движението успя да увеличи подкрепата си спрямо 2023-та година с 18 862 гласа.

Динамиката в гласовете на ДПС за последните единадесет години може да проследите в следващата графика:

снимка: Дневник

От графиката се вижда, че общият брой гласове на ДПС на вота преди няколко дни е най-високият от 2014 г. насам. Техният резултат в проценти - 17.07%, пък е рекорден за партията изобщо. За пръв път в своята история ДПС е втора политическа сила в парламента. Мандатите на Движението логично следват динамиката на гласовете през годините. И варират между 26 (през 2017 г.) и вече 47 от в новото 50-о Народното събрание.

Как се променят гласовете на ДПС по райони?

Екипът на Института за развитие на публичната среда (ИРПС) вече представи в предишен анализ промените в изборната карта на ДПС. Тук изследваме резултатите по райони от 2023 г. и 2024 г.

Данните за 2023 г. показват, че най-много гласове ДПС е получило от районите Кърджали - 47 433. Следват Благоевград - с 23 333 и Бургас - с 20 017. От тях Движението е формирало над 26% от резултата си на парламентарните избори. Най-малко гласове за формацията са донесли Ямбол - 643. 25-и избирателен район в София - 982 и Перник - 1 011.

Около година по-късно картата за ДПС показва ръст на гласовете почти във всички избирателни райони - в 25 от 31. В Кърджали подкрепата за партията нараства до 55 127 гласа. Следват Благоевград с 30 118 гласа и Разград с 19 161. Именно в Кърджали и Благоевград водач на листата на Движението беше единият от съпредседателите - Делян Пеевски. Явно това е мобилизирало допълнително електората на партията в тези места.

И още:

В процентно отношение пък най-голям е ръстът на ДПС в Кюстендил - с 223%. Ямбол - 86% и 25 ИР в София - 82.5%. Продължава засилването на позициите на Движението и в Северозападна България - Видин, Монтана и Враца. От където то вече устойчиво получава мандати в парламента.

Как е изглеждала електоралната карта на ДПС през 2023 г. и една година по-късно представяме в следващата инфографика. В нея може да се запознаете и с резултатите във всички 31 района в страната и тяхната промяна в абсолютен брой и в проценти.

снимка: Дневник

ДПС все пак регистрира и загуби на гласове - най-много са те във Варна - 1 711, както и Пловдив Област - 1 385. Подробно разпределение на резултатите на ДПС - като процент от всички подадени гласове в съответния избирателен район и като брой мандати, представяме в следващата графика:

снимка: Дневник
Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.