Сигнализирай!

МРРБ тактично забрави за проверката на липсващия асфалт от Северната тангента

Gospodari.com
Gospodari.com
07.08.2024 г.
166
0

МРРБ тактично забрави за проверката на липсващия асфалт от Северната тангента. Обещаната от предходния екип в МРРБ официална проверка за липсващ асфалт на Северната скоростна тангента се оказа мираж, коментира "Сега". Очакваше се проверката да започне след края на зимния сезон и да даде отговор на въпроса: "Има или няма проблеми с настилката след шумния скандал с взети от служебния министър Иван Шишков ядки, които показаха сериозни нарушения при строителството на пътя?".

София (28 февруари 2023) / Снимка: Асен Тонев /БТА (ЕД)

Данни за такава проверка няма. А междувременно изтече докладът от “неофициалното” изследване на тангентата, който показва сериозни липси и на асфалт, и бетон.

Чуждестранен доклад също заключи колко е зле Северната тангента в София

Празни обещания

Бившият регионален министър Андрей Цеков обяви в края на февруари, че проверката на Северната скоростна тангента предстои всеки момент. В отговор на депутатско питане Цеков заяви, че инспекцията ще започне през март и на тази основа ще бъде взето решение за ремонтно-възстановителни дейности на пътя. Цеков уточни, че проверката ще бъде извършена от държавния институт “Пътища и мостове” и този път ще е по утвърдена методика.

Няма никакви данни този ангажимент на предходния екип в МРРБ да е дал резултат. Правителството "Денков" падна непосредствено след тези събития, а самият Цеков упорито обясняваше, че Северната скоростна тангента не е най-спешният за проверка обект, защото срокът на гаранцията бил изтекъл. Цеков се опита да омаловажи и резултатите от извършения преглед при служебния министър Иван Шишков, като коментира, че те дават само косвени данни за състоянието на пътя.

Коритарова иска още от бюджета “или друг източник” за магистралата между Велико Търново и Русе

“Косвените данни” за огромни липси на асфалт и бетон

Косвените данни се оказаха подробно документирани липси по цялото протежение на тангентата. Преди дни “Дневник” обяви подробности от доклада за състоянието на пътя, изготвено от хърватската компания ConTech. “Сега” също успя да открие доклада, като от него става ясно, че проблемът с ниското качество на строителството касае много сериозна част от 16-километровия път.

Изследването е възложено от АПИ през март 2023 г. на университета в Загреб, като не е ясно по каква процедура е избран изпълнителят и защо е ползван външен консултант. Докладът, изготвен конкретно от ConTech, обаче е изключително подробен и снабден с богат снимков материал. От него става ясно, че задачата е била да се установят липсите, за да може да се изготви задание за реконструкция на пътя.

Инспекторите са установили, че по протежението на половината от отсечката строителството е с добро качество въпреки установени отклонения от изискванията, но в останалата част качеството пада рязко.

20 см е била по проектни данни изискваната обща дебелина на асфалтовия слой.

Това са 4 см износващ слой, 6 см свързващ слой и 10 см основен слой. Под асфалтовите пластове по проект е била предвидена 22 см циментова стабилизация. “Състоянието на пътя може да се раздели на два характерни участъка. Първият участък е от км 0+000 до км 8+300, където не се виждат значителни повреди на конструкцията на настилката. В този участък резултатите от полевите изпитвания досега показват, че общата дебелина на асфалта е по-голяма, между 17 и 21 см, а дебелината на циментовата стабилизация е 16 см. Има известни разлики в дебелината на слоя в сравнение с проекта за настилката, но като цяло качеството на работата е по-добро. Не се очакват високи разходи за поддръжка и ремонт на този участък през следващите няколко години”, пише в доклада.

Във втория участък обаче отклоненията са драстични.

"На втория участък, от км 8+300 до км 14+300, се виждат значителни повреди на конструкцията на настилката. Резултатите от тестовете в този участък показват, че общата дебелина на асфалта се различава много повече от проектната — между 13 и 17 сантиметра. Дебелината на циментовата стабилизация е 13 - 15 см, но има зони без циментова стабилизация, така че според предварителните резултати качеството на работата е на много по-ниско ниво в сравнение с първия описан участък. В този участък вече са извършени много ремонтни дейности, но като цяло този участък се нуждае от спешно и цялостно обновяване с много по-високи разходи, преди да се появи пълно разрушаване на структурата на настилката през следващите няколко години”, пише в анализа.

София (28 февруари 2023) / Снимка: Асен Тонев /БТА (ЕД)

Наред с дебелината на слоевете експертите са анализирали и качеството на използваните строителни материали. При повечето е установено, че отговарят на стандартите.

“И в двата участъка за производството на асфалтови смеси е използван полимер-модифициран битум и свойствата на асфалтовите пластове и асфалтовите смеси като цяло са в рамките на стандартните спецификации, включително устойчивостта на следене от колела, така че основният проблем, който остава, е недостатъчната дебелина на асфалтовите пластове и циментовата стабилизация”, се изтъква в документа.

Изпълнителите гарантират

Въпросът с качеството на строителните дейности упорито бе подминаван от бившия министър Андрей Цеков с аргумента, че гаранциите са изтекли. В същото време този участък е строен от едни от най-големите играчи в пътното строителство, които и сега получават огромни договори. Тангентата бе строена с еврофинансиране от консорциум от 5 фирми - “Хидрострой”, “Пътни строежи - Велико Търново”, “Пътинженерингстрой-Т”, “Пътстрой Бургас” и “Водстрой 98”. Договорът бе за 149,9 млн. лв. без ДДС и бе отчетен като изпълнен през юни 2019 г.

Част от местата в участъка с тънки слоеве на асфалт и бетон за стабилизация - съответно 15 и 12 см.

Коментарът на "Господарите"

И така, скъпи приятели... Керванът си върви, кучетата си лаят, асфалт няма, проверка - също! Чуждестранни компании ни изследват пътищата и казват колко са зле. Но това не прави впечатление на МРРБ! Защо ли и да прави...Оттам са прибрали паричките за проекта и грам не ги интересува достатъчно дебел ли е или не е асфалтът. Който минава по Северната тангента - да се оправя!

А ние от "Господарите" ви занимаваме с проблемите около тангентата още от самото начало на проекта. След като през 2016 г. отсечката беше пусната в експлоатация, разкрихме множество нередности, злоупотреби и откровена корупция.

Тогавашното правителство на Борисов и клекналите институции се опитаха да прикрият една незаконна кариера, която стои в основата на строително-монтажните дейности.

Незаконна кариера в основата на строежа на Северната тангента?

Случайност за над половин милион при строежа на Северната тангента

Институциите покриват всичко за Северната тангента, има стремеж България да бъде блато

Впоследствие лъсна и качеството на свършената работа. Само след две години на ползване се наложиха кърпежи и ремонти. Причината – обичайното некачествено строителство от “нашите” фирми, свързани с “нашите” хора.

Две години след строежа на Северната тангента се налага ремонт на участъка

Част от Северната скоростна тангента на София пропадна (видео)

Последвалите проверки установиха, че една трета от заложения по проект асфалт липсва.

Шишков: Липсва част от пътя на Северната скоростна тангента на София (видео)

235 млн. лв. и 7 години след нашите разкрития: Министър Шишков коментира Северната тангента (РЕПОРТАЖ)

Последва и обичайното мрънкане, оправдания и прехвърляне на вината. Oт АПИ дори заявиха, че проблемите били в резултат на нормална експлоатация и увеличен трафик. А фирмите-изпълнители отново глътнаха стотици хиляди левове, за да ги "оправят".

АПИ отрече да има пропадане на Северната тангента на София

Като главна причина за лошото изпълнение беше посочена липсата на надзор и контрол. Това обаче е меко казано смешно! При положение че още от самото начало на изграждането никой не си е свършил работата.

И така стигаме до днес! Днес все още се борим да имаме нормален път, който да не застрашава живота на участниците в движението. Път, за който ние данъкоплатците сме си платили прескъпо. Дали ще си го получим обаче, това е съвсем друг въпрос. Най-вероятно няма и да получим истинския му отговор скоро...

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.