Полският премиер Доналд Туск обяви война на… бобрите. Той ги обвини за изострянето на проблемите с наводненията в Централна Европа, причинени от проливни дъждове, които отнеха живота на най-малко 16 души и наложиха евакуации в Полша и Чехия. Туск подчерта опасенията си за безопасността на язовири и диги, които според него са застрашени от дейността на тези животни, информира БТА.
Туск призова за бързи действия за справяне с бедствието, като призова общините бързо да докладват за нуждите си, както и да наблюдават отблизо състоянието на водоемите. Значителна част от речта му обаче беше посветена на бобрите, като Туск предположи, че тези създания са едни от виновниците за бедствието и че са необходими действия срещу тяхното присъствие в близост до предпазните насипи.
Бобрите изграждат свои язовири за защита и подслон, но някои изследователи, с които Туск е съгласен, казват, че така животните могат да повредят речните брегове, да отслабят дигите и да причинят натрупване на вода, увеличавайки риска от наводнения. Гризачите също увреждат дигите, предназначени да предпазват териториите от наводнения, което кара правителството да обмисли предприемането на бързи мерки за справяне с проблема.
„Понякога трябва да избирате между любовта към животните и безопасността на градовете и селата и стабилността на язовирите“, каза Туск във Вроцлав, цитиран от полското издание “Онет”.
Опозицията смята, че историята с бобрите е отклонение на вниманието от липсата на необходима държавна реакция за бедствието.
Държавната метеорологическа служба на Полша е изпратила предупреждения до Правителствения център за сигурност, в което говори за силни валежи и за 95 процента вероятност от наводнения. Въпреки това според „Право и справедливост“ правителството не е предприело необходимите мерки, като според журналиста Кшищоф Муларчик, местите жители са били оставени на произвола на съдбата, тъй като армията, пожарната и останалите спешни служби са пристигнали твърде късно.
Експертите също така подчертават, че проблемите, свързани със защитата от наводнения в полските села и градове, далеч надхвърлят борбата с бобрите. Така например местното издание “Финанси” цитира преподавателят във Варшавския университет проф. Артур Магнушевски, който обвинява местните власти, че често игнорират картите на риска от наводнения, публикувани от министерството на инфраструктурата. Те определят степента на риска от наводнения, показват обхвата му и вероятността от възникване. “На теория те трябва да се прехвърлят в устройствените планове”, подчертава експертът, но на практика, често се дават разрешения за строежи в застрашени райони.
Бурята “Борис” опустоши няколко европейски държави (видео)
Полският премиер Доналд Туск обяви война на… бобрите