Ще спрат ли най-после цените на жилищата да растат? Отговор търси публикация на Pariteni.
Цените на жилищните имоти вероятно ще се стабилизират през 2025 г., като интензивният ръст от последните години няма да се повтори.
Това прогнозира доц. д-р Анна Господинова, преподавател в Икономическия университет във Варна и сертифициран оценител на недвижими имоти, по време на международна конференция, посветена на строителното предприемачество.
Доц. Господинова отбеляза, че търсенето на жилища ще се успокои, особено предвид ролята на ипотечните кредити при сделките и евентуалните нови рестрикции от страна на банковия сектор. В момента купувачите проявяват интерес предимно към нови сгради с акт 15 или акт 16, но предлагането на качествени имоти, особено ново строителство, е ограничено.
Пазарът е концентриран в големите градове
Според Господинова реалният пазар на жилищни имоти е активен само в големите градове като София, Варна и Пловдив. В по-малките населени места търсенето остава ниско, което води до значително по-ниски цени на квадратен метър. Основният фактор за привлекателността на даден район е икономическият – там, където има доходи, населението се концентрира, което обуславя и по-високите цени.
Енергийната ефективност и и модерните технологии – приоритети за бъдещето
Ръководителят на катедра „Бизнес, инвестиции, недвижими имоти“ в ИУ Варна, доц. д-р Тодор Райчев, подчерта, че енергийната ефективност и модерните технологии ще играят все по-важна роля при избора на имот. Той прогнозира растящ интерес към жилища в предградията на Варна и близките населени места, както и към имоти за отдаване под наем.
През 2025 г. се очаква засилено търсене на проекти, отговарящи на екологичните и строителни норми, включително с възобновяеми енергийни източници и системи за рециклиране на вода. Варна ще продължи да бъде сред водещите пазари в страната, редом със София и Пловдив.
Имотният пазар се ориентира към стабилност, докато интересът към качествени и устойчиви проекти нараства. Специалистите посочват, че макар и растежът на цените да се забави, фактори като модерни технологии и екологични изисквания ще бъдат ключови за бъдещето на сектора.