Украинският президент Володимир Зеленски предлага неокупираната част от Украйна да влезе в НАТО и така да се стигне до прекратяване на войната. Това стана ясно от негово интервю за Sky News.
След приемането в обединението може да се говори за “дипломатическо” връщане на териториите, които в момента са под руски контрол, допълни още той.
Но предложението е силно теоретично. Както посочи Зеленски, все още никой не е направил такова предложение.
Много съмнително е дали НАТО някога ще обмисли подобен ход.
„Украйна никога не е разглеждала подобно предложение, защото никой не ни го е предложил официално“, каза Зеленски.
НАТО ще трябва да предложи членство на цялата страна, включително на онези части, които в момента са под руски контрол, каза той.
„Не можете да дадете [покана] само на една част от страна“, каза президентът, според превод, предоставен от Sky News. "Защо? Защото по този начин ще признаете, че Украйна е само тази територия на Украйна, а другата е Русия."
Много хора предлагаха прекратяване на огъня, каза той, но без механизъм, който да попречи на Русия да атакува отново, примирията просто бяха твърде опасни.
Само членството в НАТО, каза той, може да предложи такава гаранция.
Украинският президент вече каза, че смята, че войната може да приключи през следващата година, ако съюзниците на Украйна покажат достатъчно решителност.
Докладите сочат, че обсъждането на т. нар. западногермански модел - членство в НАТО, предлагано на разделена страна - е в ход в западните кръгове повече от година. Но все още не са направени официални предложения.
По време на предизборната си кампания новоизбраният президент на САЩ Тръмп обеща да прекрати войната "в рамките на 24 часа“.
Хората около него, като новоизбрания вицепрезидент Джей Ди Ванс, сигнализираха, че това ще означава компромиси за Украйна, вероятно под формата на отказ от територия в Донбас и Крим.
Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че Киев би искал да прекрати войната чрез „дипломатически средства“ през 2025 г.
Русия анексира полуостров Крим през 2014 г. Осем години по-късно тя започна пълномащабно нахлуване в Украйна и окупира територия в източната част на страната.
Но също така си струва да се отбележи, че досега президентът на Русия Владимир Путин не е дал абсолютно никаква индикация, че се е отказал от желанието си да подчини Украйна изцяло.
Идеята, че той би бил готов да позволи на която и да е част от Украйна да се присъедини към НАТО, засега е немислима.
Всички индикации досега показват, че всяка намеса на НАТО е напълно безполезна. В четвъртък Москва предприе втората си масова атака срещу енергийната инфраструктура на Украйна за по-малко от две седмици.
Руският президент Владимир Путин нарече това отговор на "продължаващи атаки" с използване на доставени от САЩ ракети Atacms на руска територия.
След като вече са преживели две и половина люти зими след пълномащабното нахлуване на Русия през февруари 2022 г., украинците се подготвят за още една.