Обвинените в шпионаж в полза на Русия българи във Великобритания са обсъждали отвличането и на втори разследващ журналист, освен Христо Грозев. Това стана ясно по време на продължаващия срещу тях процес в Лондон. Разбра се също, че те са се хвалели и със силни връзки по най-високите политически върхове в България, като конкретно са били посочени имената на Румен Радев и на Корнелия Нинова. На този етап не се коментира тази информация, съобщава NOVA.
Съдебният процес, по т. нар. от британските власти случай „шпионска клетка“, е в много ранен етап. До този момент се разисква какво са обсъждали шестимата помежду си в Telegram канал. Според кралската прокуратура става дума за над 80 000 съобщения между тях и австрийския бизнесмен Ян Марсалек, който е обвинен в поръчителството на шестте шпионски операции.
Обвинен в шпионаж за Русия българин е обсъждал убийство на Христо Грозев, твърди Лондон
От друга страна Орлин Русев е искал да демонстрира пред Марсалек, че е човек с влияние, не само в България. Той заявил, че може да организира отвличането на руския журналист Роман Доброхотов с лодка. Той е ключова личност, свързана с разкриването на едно от най-големите отравяния на Острова – на Сергей Скрипал. Тогава Доброхотов успява да докаже, че руските специални служби стоят зад нападението.
Припомняме, че 33-годишната Катрин Иванова, 30-годишната Ваня Габерова и 39-годишният Тихомир Иванчев са обвинени като част от шпионска мрежа, ръководена от Ян Марсалек - австрийски гражданин, издирван за финансови измами, който британските власти уличиха като руски агент. Според британската прокуратура групата се е занимавала със следене на хора и наблюдение във Великобритания и чужбина.
В началото на делото става ясно, че двама други българи - 46-годишния Орлин Русев и 42-годишния Бисер Джамбазов - са се признали за виновни по обвиненията в шпионаж. Според прокуратурата Русев е бил водач на групата българи и е получавал инструкции от Марсалек, който се е представял под фалшивото име Рупърт Тич.
През 2008 и 2009 г. Орлин Русев е съветник в Министерството на енергетиката. По това време на власт е правителството на Сергей Станишев, начело с него като министър-председател.