Протестите в Сърбия стават все по-мащабни. Те са насочени срещу корупцията в държавата, с настояване за промени и справедливост, разказва bTV. Всичко започна след като новоизградена бетонна козирка в Нови Сад падна и уби 15 души. Пламъкът на всички тези протести дадоха студентите в Сърбия. Какви са исканията на младите протестиращи обаче?
„Днес е православната сръбска Нова година. Хората тук със сигурност през тази част на годината празнуват. Има един дълъг период от различни празници, които те отбелязват, включително и днешния – тъй като сърбите се движат по стария Юлиански календар. Само че - това би могло да се каже с една голяма увереност през всяка друга година, но не и тази.“ Това каза кореспондентът на БТА в Белград Теодора Енчева. По думите ѝ в момента пред гражданското общество в Сърбия стои изключително голямо предизвикателство.
„Една истинска трагедия възпламени това – 15 души вече не са между живите, а двама все още се лекуват, след като падна бетонната козирка на жп гарата в Нови Сад. И това наистина предизвика социален гняв. Той има разнолики послания, но всъщност общата идея, която обединява протестиращите, е промяна – обществена и политическа“, уточни още Теодора Енчева.
„Студентите успяха да започнат целия този процес. Те всъщност се включиха в края на ноември. Първоначалните протести бяха инициирани от политически активисти и депутати от опозицията, но тази картина много бързо се промени, защото още от самото начало студентите участваха в протестите. И когато се стигна до сблъсък от страна на полицията и на граждани, които не са съгласни с тези протести, срещу студенти – това още повече възпламени студентския протест. Организацията на блокадите на университетите много бързо се превърна в една стройна, функционираща система, като удар всеки ден в лицето на управляващите“, коментира тя.
Над 60 факултета в различни градове в Сърбия са блокирани и там не се провеждат занятия, уточни Теодора Енчева. „Това е нещо сериозно. Исканията на студентите могат да се обобщят по посока на справедливостта. Искането правото да възтържествува, да бъдат осъдени и арестувани виновниците за трагедията в Нови Сад. Едно от първите им искания беше да се публикуват в детайли всички документи, свързани с реконструкцията с жп гарата в Нови Сад. Правителството и президентът започнаха да правят това, но студентите не бяха доволни от публикуваните документи, защото те не бяха пълни“, допълни тя.