„Има нов шериф в града“: Джей Ди Ванс яростно атакува ЕС. Вицепрезидентът на САЩ нападна Европа вместо да внесе яснота има ли администрацията на Тръмп план за изход от войната в Украйна. В дългоочакваната му реч в рамките на Мюнхенската конференция по сигурността Джей Ди Ванс обвини европейските лидери, че допускат отстъпление от демокрацията, като не се вслушват в избирателите и ограничават свободата на словото с правила за модериране на онлайн съдържание и издигането на политически защитни стени срещу радикални партии, пише Mediapool.
Джей Ди Ванс призова Европа да предприеме мерки срещу "заплахата, която ме тревожи най-много, заплахата отвътре - отстъплението на Европа от някои от нейните най-фундаментални ценности“.
"Европа се е отдалечила от нашите общи ценности. За съжаление, не винаги разбирам какво се е случило с победителите в Студената война. Бях в Брюксел. Някои комисари предупреждават, че определени медии могат да бъдат затворени, за да се предотврати разпространението на вредни призиви към насилие или за да се спрат антифеминистки изявления“, каза Ванс.
Той коментира и анулирането на първия тур на изборите в Румъния като го определи като "отстъпление от демокрацията".
"Когато европейските съдилища отменят резултатите от избори, ние си задаваме въпроса: "Какви всъщност са тези стандарти?“, каза Ванс.
Той каза, че във Вашингтон "има нов шериф" и продължи в същия стил:
"И под ръководството на Доналд Тръмп може да не сме съгласни с вашите възгледи, но ще се борим да защитим правото ви да ги предлагате на публично обсъждане. Ако американската демокрация може да оцелее 10 години поучения от Грета Тунберг, вие ще оцелеете с Илон Мъск няколко месеца".
"Но това, с което германската демокрация, това, с което никоя демокрация, американска, германска или европейска, няма да оцелее, е да казва на милиони избиратели, че техните мисли и тревоги, техните стремежи, техните молби за облекчение са невалидни или недостойни дори да бъдат разглеждани", посочи той.
"Ако бягате от страх от собствените си гласоподаватели, Америка не може да направи нищо за вас", обърна се той към европейските лидери.
По време на речта си пред делегатите на форума Джей Ди Ванс призова европейските представители да спрат незаконната миграция на континента, предаде Асошиейтед прес.
Ванс заяви, че европейските избиратели не са гласували за отваряне на "шлюзовете за милиони непроверени имигранти".
В речта си той акцентира върху нападението в Мюнхен ден по-рано, извършено от 24-годишен афганистанец, който умишлено се вряза с автомобила си в тълпа и рани 36 души.
Той нарече това "ужасна история", която сме чували "твърде много пъти в Европа и, за съжаление, твърде много пъти и в Съединените щати".
"Колко пъти трябва да претърпим тези ужасяващи неуспехи, преди да променим курса и да поведем нашата обща цивилизация в нова посока? Нито един избирател на този континент не е отишъл до урните, за да отвори портите за милиони непроверени имигранти".
Ще станат ли ясни плановете на Тръмп за Украйна?
Джей Ди Ванс призова Европа да укрепи отбранителния си капацитет, за да може Вашингтон да се съсредоточи върху заплахите в останалите региони на света.
„Смятаме, че е важно, като част от общ съюз, европейците да укрепят своята отбрана, докато Америка се съсредоточи върху регионите в света, които са в голяма опасност“, заяви Ванс на Мюнхенската конференция по сигурността.
Бъдещето на Украйна е основна точка в дневния ред на срещата в Мюнхен след телефонния разговор между президента на САЩ Доналд Тръмп и руския лидер Владимир Путин тази седмица, когато те обещаха да работят заедно за прекратяване на 3-годишния руско-украински конфликт.
Очаква се в рамките на форума Ванс да се срещне с украинския президент Володимир Зеленски за разговори, които много наблюдатели, особено в Европа, се надяват да хвърлят поне малко светлина върху идеите на Тръмп за уреждане на войната чрез преговори.
Малко по-рано вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс предупреди Русия, че Вашингтон може да наложи санкции на Москва, ако тя не се съгласи на добро мирно споразумение с Украйна.
"Разбира се, че ще говорим за конфликта между Украйна и Русия и как да се споразумеем", заяви Ванс пред журналисти в Мюнхен, където в петък започна конференцията по сигурността.
Ванс каза, че САЩ могат да наложат на Москва санкции и дори да предприемат военни действия, ако Путин откаже мирно споразумение с Украйна, което да гарантира дългосрочната независимост на Киев.
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте заяви от своя страна в разговор с Ванс, че "трябва да има "траен мир (и Путин) никога повече да не се опита да го разклати".
Губеща войната Украйна ще отслаби както САЩ, така и Европа, каза председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, цитирана от Reuters, по време на откриването на Мюнхенската конференция по сигурността.
Фон дер Лайен повтори, че е изключително важно Европа да увеличи разходите си за отбрана.
На този фон стана ясно, че Украйна е приключила работата по проекта за споразумението за редкоземните елементи и го е предала на САЩ да се запознаят с него, съобщи за Reuters източник от украинската делегация на Мюнхенската конференция по сигурността.
В началото на този месец Доналд Тръмп заяви, че иска да получи достъп до тези елементи в замяна на американска подкрепа.
Водещи политици, дипломати и експерти по сигурността се събират днес на Мюнхенската конференция по сигурността на фона на шока, предизвикан от драматичните промени в политиката на САЩ към конфликтите в Украйна и Близкия изток.
На форума в Мюнхен САЩ са представени от вицепрезидента Джей Ди Ванс, който предупреди само няколко часа преди началото му, че Съединените щати могат да изпратят войски в Украйна и да ударят Русия с нови санкции, ако Владимир Путин не договори добросъвестно мирно споразумение.
Коментарът му бе в различен тон от други скорошни изявления от Белия дом – включително от президента на САЩ Доналд Тръмп, който предположи тази седмица, че Украйна "може да бъде Русия някой ден", малко преди да обяви, че мирните преговори ще започнат веднага след телефонния разговор с Путин.
В навечерието на форума министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет каза, че е "нереалистично" да се очаква Украйна да се върне към границите си отпреди 2014 г., което провокира остра реакция от страна на ЕС.
Германският канцлер Олаф Шолц, един от 60-те лидери, участващи в конференцията, обаче отправи предупреждение срещу всякакви мирни преговори между САЩ и Русия, без в тях да бъдат включени украинците и европейците.
В списъка на гостите на Мюнхенската конференция по сигурността, който се счита за един от най-важните световни форуми в областта на политиката за сигурност, са включени и повече от 100 министри.
България е представена на конференцията от президента Румен Радев и от министъра на външните работи Георг Георгиев.
Зеленски: Тръмп няма план за края на войната
Украйна ще започне преговори с Русия веднага, след като Киев, Вашингтон и техните съюзници се обединят около обща позиция, каза украинският президент Володимир Зеленски, цитиран от AFP.
Той отбеляза, че американският президент Доналд Тръмп все още няма готов план за слагане на край на войната.
"Готови сме за обсъждане с Америка и нашите съюзници. Ако те ни дадат конкретни отговори на нашите конкретни въпроси и (постигнем) общо разбиране за опасността, която представлява Путин, това ще бъде единна позиция и ние ще бъдем готови за преговори с руснаците“, каза той в кулоарите на Мюнхенската конференция по сигурността.
Основното желание на руския президент е САЩ да „излязат“ от тази битка, добави Зеленски.
"Това е много опасно за всички, включително Америка (трябва) да разбере, че в Европа всички са много наблизо и това е един континент. Ръцете на Путин ще достигнат всички по някакъв начин. Без САЩ това може да се случи по-бързо; със САЩ може да бъде по друг начин“, посочи украинският президент.
Той беше категоричен, че Европа ще увеличи единството си с Украйна.
"Говорим за различни видове подкрепа, защото това ще бъде тяхната отбрана. Те (европейците) днес разбират, че може да са следващите и не трябва да позволят това. Ако войната се разпростре извън Украйна, те все още позволяват това – ако не днес – утре, или след 10 или 5 години. Те не са защитени. Това е голяма опасност и всеки разбира, че трябва да спрем Путин. Колкото по-скоро, толкова по-добре. И те трябва да подкрепят Украйна възможно най-силно, защото това прави Европа по-безопасна“, отбеляза Зеленски.
Без представители на Путин
Председателят на Мюнхенската конференция по сигурността (МКС) Кристоф Хойсген каза, че няма информация за присъствие на руска делегация на събитието в отговор на коментарите на американския президент Доналд Тръмп, че може да има среща на високо равнище с високопоставени руски представители в Мюнхен, отбелязва ДПА.
Хойсген, който е бивш германски дипломат, а сега ръководи ежегодната среща с участието на световни лидери, каза пред германската обществена телевизия, че "не знае нищо“ за пътуване на представители на руското правителство в Мюнхен.
"Ще участват няколко руснаци, но те са опозиционни политици“, уточни той.
В четвъртък Тръмп каза пред журналисти, че "Русия ще бъде там за среща с нашите хора в Мюнхен“.
Той добави, че Украйна също е поканена.
Според Хойсген и други организатори на МКС обаче, руското правителство изобщо не е било поканено да изпрати представители.
Рюте: Украйна не е получавала обещание за НАТО
Украйна не е получавала обещание, че влизането в НАТО ще бъде част от споразумението за мир, заяви генералният секретар на пакта Марк Рюте на пресконференция след заседанието на министрите на отбраната от алианса в Брюксел.
Той отбеляза, че не изключва въпросът да бъде уреден в мирното споразумение, но поясни, че досега съюзниците са изразявали само готовност някой ден Украйна да бъде част от пакта. Никога не е постигано споразумение в НАТО, че Украйна ще бъде приета след края на мирните преговори.
Беше прието да се присъедини, може да стане и след преговорите. Нашата цел е руският президент Владимир Путин повече да не напада Украйна, каза Рюте.
Всички съюзници са на мнение, че войната трябва да спре. Въпросът е изходът от преговорите да не изглежда като загуба за Запада. Важно е договореностите да не бъдат оспорени по-късно, добави той.
По неговите думи след края на преговорите Китай, Иран и Северна Корея трябва да знаят, че Западът е надделял.