Сигнализирай!

1 млн. лв. държавни пари потъват в донорски кампании, а ръст в броя на трансплантациите няма (видео)

Gospodari.com
Gospodari.com
08.04.2025 г.
751
0

След поредния скандал с похарчени стотици хиляди левове държавни пари за информационна кампания със спорни резултати, възниква въпросът “Какво прави държавата по отношение на донорството?”

Става въпрос за поредица от публикации в изданията Offnews и "Капитал" в последните месеци за нерационално изразходване на средства по Национална програма за насърчаване на донорството и подпомагане на трансплантациите 2024–2028 г.

По информация на “Капитал” агенция “Медицински надзор” е похарчила 1 млн. лв. през 2024 г за популяризиране на донорството без обществени поръчки и ясни резултати.

Пример е дистанционно обучение на 47 лица на стойност 360 хиляди лева от обучители с неясна квалификация. В профила на "Медицински надзор" в Агенцията за обществени поръчки няма обявени обществени поръчки по програмата за насърчаване на трансплантациите, въпреки че сумите за някои от проектите значително надвишават праговете по Закона за обществените поръчки, посочва "Капитал". 

Защо у нас няма белодробни трансплантации от 2019 г. насам?

Не е ясно как са избрани дейностите, външните фирми изпълнители, кои са, колко средства и за какво са получили. Рекламна агенция е получила пари за управление на профили в социалните мрежи и излъчване на клипове за популяризиране на донорството, но последователите и гледанията са малко. Незнайно как варненска фирма за сватбена фотография взема поръчка за снимане на филм за трансплантациите. Финансирано е мотошествие, участие в маратон, засаждани са рози. Изхарчените пари за подобни кампании са близо милион лева, а ръст на трансплантациите няма.

След проверка здравният министър Силви Кирилов предава Медицинския надзор на финансовата инспекция. Пациентски организации поискаха оставката на шефката на надзора Иванка Динева, а болници и лекарски организации застанаха зад нея.

Преди броени дни беше представено проучване на социологическа агенция „Тренд“ по поръчка на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“.

62% одобряват донорството на органи срещу близо 20%, които не го одобряват, сочат данните от проучването. Въпреки позитивната нагласа, едва 40% от анкетираните посочват, че биха станали донори. Броят на извършените трансплантации у нас също остава нисък и недостатъчен, за да отговори на нуждите на пациентите. 

В националната програма за насърчаване на донорството 2024-2028 г. за 2024 г. са планирани общо 1 800 000 лв.:

Информационна кампания – 900 000 лв.
Обучения – 630 000 лв.
Други дейности – 270 000 лв.

Средствата са отпуснати по-късно и по информация на OFFNews, поискана по Закона за достъп до обществена информация, за информационната кампания са изхарчени близо половината – около 460 000 лв., за обучение на специалисти – почти 600 000 лв.

Пациентските организации повдигнаха въпроса за целесъобразността на изразходването на средствата и поискаха оставката на директора на Медицинския надзор Иванка Динева.

След разпореждане на министъра на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов, одитният доклад от проверката в ИА „Медицински надзор“ е изпратен на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ). След получаване на становище от АДФИ и при необходимост, ще бъдат предприети последващи действия“, гласи позицията на Министерството на здравеопазването до bTV.

„Нямаме притеснения относно дейността на Агенцията, но с оглед на недопускане на влияние или вмешателство в работата на проверяващите, ще изчакаме да излязат резултатите от проверките. Информираме Ви, че на 22 април сме поканили на работна среща всички неправителствени организации, свързани с дейностите по донорство и трансплантации, както и лекарите от трансплантационните центрове и координаторите, с които ще се срещнем на 23 април“, е позицията Медицинския надзор.

В системата очевидно има редица проблеми, на които отново не е обърнато внимание, или още по-лошо, някой си е затварял очите за тях. Държавата е раздавала пари на знайни и незнайни хора без контрол и отчет и то  на гърба на гражданите, които се борят за животоспасяващи трансплантации.

Подобно разхищение трябва да бъде разследвано и наказано!
 

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.