Путин обяви великденско примирие, Зеленски го обвини, че си играе с човешкия живот

Путин обяви великденско примирие, Зеленски го обвини, че си играе с човешкия живот

Всичко от Мариана Валентинова
Мариана Валентинова
20.04.2025 10:06
1508
0

Путин обяви великденско примирие, Зеленски го обвини, че си играе с човешкия живот. Москва ще прекрати „всички военни операции“ до понеделник. В актуализация на Telegram Владимир Путин съобщи, че временното прекратяване на огъня ще продължи до полунощ на 21 април.

"Ръководен от хуманитарни съображения, днес, от 18:00 ч., до полунощ на неделя срещу понеделник руската страна обявява Великденско примирие. Нареждам да бъдат прекратени всички военни действия за този период", каза руският президент.

В същото време нашите войски трябва да бъдат готови да отблъснат евентуални нарушения на примирието и провокации от страна на противника, всякакви негови агресивни действия“, пише още в съобщението.

Коментар дойде и от украинския президент Володимир Зеленски. Той нарече обявеното от Русия спиране на огъня "нов опит на Путин да си играе с човешките животи", предадоха световните агенции.

"Що се отнася до поредния опит на Путин да си играе с човешки животи - в момента в цяла Украйна звучат сирени за въздушна тревога. В 17:15 ч. в небето ни са засечени руски бойни дронове. Украинската противовъздушна отбрана и авиация вече действат, за да ни защитят. Присъствието на дронове "Шахед" в небето ни разкрива истинското отношение на Путин към Великден и към човешкия живот", написа Зеленски в социалната мрежа X.

Той допълни, че е получил доклад от главнокомандващия украинските въоръжени сили Олександър Сирски. Според него украинските войски продължават действията си на територията на руската Курска област и удържат позициите си, а в друг руски регион - Белгородска област, са напреднали и са разширили зоната ни на контрол, пише NOVA.

По-рано украинските военновъздушни сили съобщиха, че Русия е изстреляла 8 ракети и 87 дрона през изминалата нощ. Повредени са били обекти в общо 5 региона, основно в южната, североизточната и източната част. Украинската противовъздушна отбрана е свалила 33 дрона, а други 36 са били обезвредени. Междувременно, руската армия обяви, че е си е върнала контрола над село Олешня в Курска област, след месеци на сражения в пограничния с Украйна регион.

В петък държавният секретар на САЩ Марко Рубио предупреди, че Съединените американски щати са готови да се откажат от усилията за постигане на мир в Украйна до дни, ако няма осезаеми признаци за напредък.

Припомняме, че Русия вече отхвърли 30-дневното примирие, предложено от САЩ, което Украйна прие.

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация

Още от Новини

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.