Подалият оставка заместник-министър на образованието, Ася Панджерова, обяви, че напуска поста си „по собствено желание, с високо вдигната глава и абсолютно чиста съвест“ след дни на обществено напрежение и обвинения в конфликт на интереси и злоупотреби. В публична позиция в социалните мрежи тя заявява, че срещу нея е била организирана „безпрецедентна и дълбоко несправедлива кампания“, която е поставила под съмнение както професионалната ѝ репутация, така и личния ѝ интегритет.
По думите ѝ преди години са били извършени проверки от прокуратурата, КПКОНПИ, ОЛАФ и Европейската прокуратура, които не са установили нарушения или конфликт на интереси. „Истината е установена документално, юридически и окончателно“, посочва тя.
Първа оставка в кабинета „Радев“: Зам.-министър напусна заради „Еразъм+“
В изявлението си бившият заместник-министър подчертава, че решението за оставка е морално, а не признание за вина. Според нея образованието и науката „не бива да бъдат заложник на сенки, интриги или политически атаки“, а името ѝ не трябва да се превръща в повод за напрежение около Министерството на образованието и науката.
Тя заявява още, че се връща към академичната си работа и подчертава, че за нея „оставането в политиката и заемането на постове не е на всяка цена“. В края на позицията си благодари на семейството, колегите и премиера Румен Радев за подкрепата и пожелава успех на правителството.
Припомняме, че причината е общественото напрежение около твърдения за конфликт на интереси, свързан с програма „Еразъм+“. По информацията, излязла публично, Панджерова е участвала в оценяването на 12 проекта на обща стойност над 1,6 млн. евро, спечелени от фирми, свързани със съпруга ѝ.
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!