Цените на междуградските автобусни билети в Пловдивска област се повишават с между 20 и 25% заради поскъпването на дизеловото гориво, свързано с напрежението в Близкия изток. По думите на Петко Ангелов, собственик на фирма за междуградски превози, билетът по линията Пловдив–София вече се увеличава от около 7,50–8,50 евро до 9,20 евро.
Ясно е при какви условия държавата ще компенсира гражданите заради високи цени на горивата (видео)
Той обясни, че превозвачите са задържали цените в продължение на година в опит да облекчат пътниците, но нарастващите разходи за гориво и поддръжка вече правят това невъзможно, пише БНТ. Увеличение има и при линиите до близките населени места – с около 50 евроцента, или 15–20%.
Според Ангелов транспортният бранш в страната е изправен пред сериозна криза, като само разходите за гориво са нараснали с около 200 хил. евро. Засега не се предвижда поскъпване на билетите за градския транспорт в Пловдив.
Превозвачите настояват за среща с правителството и предлагат мерки като държавно субсидиране на база разход за гориво, както и възможност за временно облекчаване на лизинговите плащания, ако кризата се задълбочи.
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!