10 години от #ДАНСwithme - Пеевски е по-силен от всякога, а обичайната му опозиция е някак притихнала, сякаш очаква инструкции как да се отнася с него.
Годината беше 2013, а датата - 14 юни. Народното събрание гласува нов шеф на ДАНС - Делян Славчев Пеевски. Спрягани бяха различни имена на политици, стоящи зад това предложение. Сред тях: Ахмед Доган, тогавашният премиер Пламен Орешарски, лидерът на БСП по това време Сергей Станишев и Лютви Местан - тогавашен председател на парламентарната група на ДПС. Именно липсата на информация откъде идва номинацията роди и въпроса #КОЙ, станал лайтмотив на протестите в последствие.
Скандалното решение на Народното събрание доведе до огромни протести. Повече от 10 000 души излязоха спонтанно в центъра на София, за да изразят позицията си срещу Пеевски и "мафията в сянка", управляваща държавата. Орешарски заплаши, че ще подаде оставка, но след това обяви, че това би било безотговорно. В продължение на година протестите не стихнаха и така на 23 юли 2014 година доведоха до края на кабинета "Орешарски".
Златен скункс за Пламен Орешарски
За известно време извън прожекторите
След протестите през 2013-2014 и фалита на КТБ през 2014 година, Делян Пеевски сякаш почти напусна публичното пространство. Макар и народен представител, той не посещаваше работното си място, не отговаряше на въпроси и не приемаше покани за интервюта.
През 2019 г. „Пеевски се е договарял с политици да им осигури политическа подкрепа и положително медийно отразяване в замяна на защита от наказателно преследване“. Това твърди финансовото министерство на САЩ. И уточнява, че той е участвал в „корупционни действия заедно със своето подставено лице Илко Желязков“.
В периода 2019-2021 г. Пеевски съвсем изчезва от публичното пространство. Появява се отново през октомври 2021 г., когато е повикан на разпит по проверка, провокирана от разкритията от "Досиетата Пандора" (Pandora Papers). Тогава обявява пред медии, че "ще ме виждате по-често".
През 2021 г. разследващият сайт Bird.bg съобщи, че името на медийния магнат е споменато международното разследване “Досиетата “Пандора”. Според него той не е декларирал свои връзки с офшорни дружества. Проверката на данъчните уж беше установила, че депутатът от ДПС не дължи нищо на хазната.
Любов и омраза с Иван Гешев
Лично главният прокурор, чиято оставка бе гласувана от ВСС преди дни, беше наблюдаващ прокурор по делото за фалита на КТБ. И лично той с години си затваряше очите за връзката на Делян Пеевски с фалиралата банка. Банката, превърнала Пеевски в медиен магнат, защото е финансирала всички медии, на които той беше явен или скрит собственик. Гешев стана главен прокурор точно заради работата си по казуса КТБ, без реално да има нито един осъден по него, а единици да са изобщо обвиняеми. Сред обвиняемите е Цветан Василев, но не и Пеевски.
Преди две години Гешев беше попитан какво означава "ДП" в материалите по делото. "Държавно предприятие", отговори главният прокурор, уверен, че звучи убедително. И допълни, че е проверил всички кредити на Пеевски и те били "обслужвани коректно".
От няколко седмици насам обаче изведнъж Иван Гешев стана неудобен за Пеевски и той "прогледна" за някои негови връзки. Дори преди дни обвини лично Пеевски в "заговора" за свалянето му от поста главен прокурор. Досега Гешев нито веднъж не беше споменавал името на депутата от ДПС, като в продължение на цял месец повтаряше единствено, че зад опита за свалянето му стои Борисов.
"Вярвам в колегите си, в съдебната власт, членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС), че няма да влязат в политическия график, може би графика на Делян Пеевски и на Бойко Борисов", заяви Гешев на влизане в сградата на Висшия съдебен съвет.
Часове по-късно отстраняването му бе гласувано. Което само затвърди теорията, че тези, които го назначиха, сега са решили да го освободят от поста.
Пеевски днес - член на конституционна комисия и по-силен от всякога
Преди седмица ДПС предложи смяна на своя член на конституционната комисия с Делян Пеевски. Това предизвика разгорещени дебати в пленарна зала. С гласовете на ДПС, ГЕРБ-СДС и "Има такъв народ" и с мълчаливото неучастие в гласуването на "Възраждане" Пеевски стана част от важната праламентарна комисия, която ще обсъжда възможни промени в Основния закон. Това не просто показа, че Пеевски се "реабилитира", но и го направи още по-важен фактор в политическия живот на страната. До голяма степен дискредитира и мандатоносителите от "Продължаваме промяната-Демократична България", които не успяха да спрат този избор.
Въпреки че Пеевски е сакциониран по закона "Магнитски" за корупция, наложени са му санкции и от Британското министерство на външните работи по същата причина, у нас неработещата прокуратура допусна той да стои на първия ред в Народното събрание. Нещо повече - до момента няма данни дори да е бил разпитван по обвиненията за корупция. Вместо това, той тихо управлява процесите в държавата. Доскоро беше скрит собственик на огромна медийна група, а по всяка вероятност влиянието му над много медии продължава.
По време на гласуването на новото правителство Пеевски даде ясен знак, че има намерение да продължи да бъде фактор в политическия живот на страната. Макар и никой да не е канил или молил ДПС за подкрепа на кабинета с мандата на "Продължаваме промяната - Демократична България", депутатът гласува "за" правителството "Денков-Габриел". По-късно пред журналисти обясни вота си - искал да покаже, че подкрепя потенциални конституционни промени.
"Тези промени, за да се случат, трябва всички да разберат къде се намират, да кацнат в парламента, защото още се реят и не разбират какво се случва в България". Това заяви пред журналисти Делян Пеевски, цитиран от Свободна Европа.
"Така ще бъде"
Делян Пеевски е явление в политиката. Това е човек, който въпреки всички обвинения в корупционни връзки, остава на първия ред на Народното събрание. Той се появява в ключови моменти за ключови гласувания, сякаш за да напомни, че държавата се върти около него и хора, свързани с него. Независимо кой е на власт, независимо какви обещания дава, в крайна сметка Пеевски успява или да блокира опитите за промени, които биха го "изхвърлили зад борда", или да направи така, че те да са невъзможни. Самият факт, че стана част от Конституционната комисия е показателен. Той има интерес от промени, но не такива, каквито да осигурят дългоочакваната от всички справедливост, а такива, които съвсем да го "бетонират".
Доскоро много медии не смееха дори да споменат името му. Все пак през 2013 година чрез Йордан Цонев Пеевски "изпрати поздрави" на водещата на сутрешния блок на NOVA Ани Цолова, която месец по-късно беше освободена от работа. Причината - въпросът "Кой номинира Пеевски за шеф на ДАНС?". Въпрос, чиито отговор дойде години по-късно, но дори това не е най-важното.
Важното е, че Пеевски е тук и сега в Парламента и в управлението на държавата. И че иска това да продължи. Защото е ясно, че ако се допусне реална съдебна реформа и ако прокуратурата спре да бъде бухалка и си свърши работата, последствията за него няма да са никак леки. Ясно е и че щом САЩ и Великобритания виждат корупция около неговата фигура, вероятно има такава. Но нашите институции упорито да не искат да я видят.
#ДАНСwithme 10 години по-късно
Мисията на #ДАНСwithme изглежда не е изпълнена успешно. И ще минат още години, докато тя стане факт и докато държавата започне да работи ЗА хората и СРЕЩУ мафията, а не обратното. А дотогава - дотогава ще си отглеждаме Пеевски на първия ред в Парламента. Ще цъкаме с език, когато той гласно или негласно определя дневния ред. Ще се молим поне духът на протестите да живее в нас като общество, за да изгрее един слънчев ден и да ни помогне най-после да затворим поредната срамна страница от историята на уж демократичната ни държава. Защото ако ние като общество не го направим няма #КОЙ.
Автор: Виктория Симеонова