Изменението на климата е причината за по-голямата част от недостатъчно докладваните хуманитарни бедствия миналата година, според анализ на повече от един милион онлайн новинарски издания.
Цели групи от населението бяха засегнати от продоволствена криза в страни, засегнати от суша и урагани като Етиопия и Хаити, но нито една криза не предизвика повече от 1000 публикации в медиите в глобален мащаб.
В Мадагаскар повече от един милион души са гладни след пресушени насаждения от царевица, маниока и ориз, но това също почти не се споменава.
Свен Хармилинг, експерт в областта на изменението на климата на Care International, заяви: „Не само че хората, които живеят в най-бедните страни в света, са най-уязвими към изменението на климата, но и те са най-слабо подготвени да се справят с нарастващите опасности. Медиите не трябва да си затварят очите за такива кризи и ролята на изменението на климата.”
Асад Рехман, изпълнителният директор на War on Want, допълни: „Промените в климата отдавна оставят отпечатъци като неописуеми убийствени наводнения, суши и глад. За съжаление хората, които се жертват всеки ден за климатичната криза, са най-малко отговорни за нея. Тези кризи са умишлено направени невидими, защото животът на тези с черни и кафяви кожи просто няма значение".
Девет от 10-те най-пренебрегвани трагедии в това отношение се случиха в държавите от групата държави от Африка, Карибския и Тихоокеанския басейн (АКТБ).
Д-р Виану Гнасуну, помощник-генералният секретар за региона, посочи: „Ние винаги се опитваме да покажем, че тези бедствия са свързани с изменението на климата, но трябва да се борим, за да бъдем чути. Досега не сме били много успешни. Медийното отразяване е много слабо."
Миналата година Европейският академичен научно-консултативен съвет съобщи, че изменението на климата през това десетилетие е било "фундаментално отговорно" за 50% от увеличените наводнения, бури, суши и топлинни вълни.
Източник: Гардиън