Учени откриха най-голямата пчела в света, която от десетилетия се смяташе за изчезнала, докладва "The Guardian".
Тя е известна като гигантската пчела на Уолъс, кръстена на британския учен Алфред Уолъс, който я открива през 1858 година. Женските екземпляри могат да достигнат размерите на човешки палец, а размахът на крилата им е над 6см.
Гигантската пчела се смяташе за изчезнала, след като последно бе забелязана на индонезийския остров Бакан през 1981 година от американския ентомолог Адам Меснър.
При експедиция на индонезийските острови Малукас обаче, международен екип от учени се натъкнал на пчелата, която живяла в гнездо на термити почти два метра над земята.
"Беше наистина невероятно да видим на живо този 'летящ булдог', за който не бяхме сигурни, че все още съществува. Удивително е колко гигантска и красива е тази пчела, а звукът на огромите й крила бе просто спиращ дъха. " - споделиха те.
Пчелата на Уолъс е под прицела на някои колекционери, заради големите си размери и рядкост, а също така естествената й среда е застрашена от масовото изсичане на гори в Индонезия.
Учените обаче мислят, че е напълно възможно видът да се опази, ако правителството предприеме мерки срещу търговията с тях и унищожаването на естествената им среда.
Източник: The Guardian