За повечето хора тоалетната хартия става проблем тогава, когато неочаквано свърши. През другото време е нещо, за което дори не се и замисляме, защото е евтина и доста нужна в нашето ежедневие.
Ниската цена и достъпност на този продукт обаче имат много негативни последствия: необратимо и катастрофално влияние върху канадската бореална гора, горите като цяло и световния климат.
Нови доклади показват, че когато пускаме водата в тоалетната, има много голям шанс да прахосаме част от някое величествено старо дърво, на което е било отредено да се превърне в тоалетна хартия.
Точно по тази причина еко организации апелират големите производители на хартия като Procter & Gamble да прекратят тази разрушителна и неустойчива практика, както други фирми вече са направили.
Канадската бореалната гора (тайга) е една от най-големите гори в света, с голямо значение за местните хора, видове животни и климата. Тя е дом на над 600 общества, чиято култура е свързана от векове с тези гори, а също така е и естествена среда на северния елен, канадския рис и американската златка.
Тайгата има и огромно значение за глобалното затопляне, защото задържа въглероден диоксид еквивалентен на два пъти повече от всичкия петрол, който може да бъде добит на планетата.
Въпреки това, гората е под огромна опасност заради индустриалните дейности, които навлизат все по-дълбоко и по-дълбоко в нея.
Във времето от 1996 до 2015 година, повече от 28 милиона декара тайга са били изсечени - територия еквивалентна на щата Охайо, САЩ.
В следствие на това всяка година милиони тонове въглероден диоксид се изхвърлят в атмосферата, което има умопомрачителен ефект върху глобалния климат.
Факт е, че голяма част от изсичането на световните гори е в резултат на нуждата от тоалетна хартия, особено в САЩ.
Още от измислянето й през през 50-те години на миналия век американците развили неутолимо желание за нея и според статистики едно средно домакинство в САЩ използва над 40 кг. тоалетна хартия годишно.
За щастие обаче има и устойчив начин за нейното произвеждане - с рециклирани материали. Това не изисква отсичането на нито едно дърво, а също така намалява с до 2/3 изпускането на въглероден диоксид в атмосферата.
Потребителите имат силата да направят значителна промяна и да минимализират вредите върху природата като купуват тоалетна хартия, съдържаща рециклирани материали или изцяло изработена от такива.
По-важно от всякога е да запазим малкото останали гори. Имайки предвид огромните последствия върху обществата, видовете животни, горите и климата е от изключителна важност производителите на хартия да предприемат мерки и да спрат да разчитат на изсичането на гори за производството своите продукти.
Точно както трябва да прекратим добива на въглища, пластмасови сламки и други разрушителни практики така и дърводобива за тоалетна хартия трябва да спре - за доброто на хората, животните и климата.
Източник: The Guardian