Сигнализирай!

Технологичната програма, която задържа младите в България

Gospodari.com
Gospodari.com
15.10.2021 г.
25
0

Александър Цветанов е само на 19, но вече е IT ветеран. С програмиране се занимава от трети клас, получава първото си предложение за работа на 16, а днес работи като софтуерен инженер в една от водещите компании в технологичния сектор в България VMWare. В същото време Александър следва индустриално инженерство в Технически университет – София и с приятели разработва собствен стартъп проект.

В продължение на две години в гимназията Ирина Христова пътува от родния си град Ловеч до София, за да посещава курсове по програмиране. В дванадесети клас тя преминава в задочна форма на обучение и се премества в столицата, за да се посвети на мечтаната кариера. Днес 21-годишната Ирина продължава да се развива в сферата – като програмист в IT компания и студент по компютърни науки в Софийския университет.

Александър Цветанов, възпитаник на Училищна Телерик Академия

Курсовете по разработка на видео игри и подходът на преподавателите толкова запалват Димитър Татарски, че той самият става учител и то когато е само на 17. Нито работата му като инженер в софтуерната компания xQuadro, нито университетските лекции го спират да следва своята страст. Така на 21, Димитър вече има петгодишен опит като учител.

Александър, Ирина и Димитър са възпитаници на Училищна Телерик Академия – най-мащабната безплатна IT инициатива за ученици от 1 до 12 клас в България. Тримата са единодушни, че тяхната успешна професионална реализация се дължи на подготовката им в академията.

Ирина Христова, възпитаничка на Училищна Телерик Академия

Те не са изключение. Въпреки своята ранна възраст, възпитаниците на Училищна Телерик Академия си намират добре платена работа, като възнаграждението на всеки трети е над средното за София, според оценка от 2021 година на агенцията за маркетингови и социологически проучвания и анализи Глобал Метрикс, възложена от Фондация „Америка за България“. Това се дължи на широкия набор от ключови дигитални умения, които младежите усвояват в школите на академията. Заради тази преднина, всеки четвърти възпитаник вече заема ръководна позиция в своята компания.

Опитът в Училищна Телерик Академия е ключов за решението на много ученици да продължат развитието си в IT сферата, а трима от всеки четирима възпитаници в университетска възраст са в технологична специалност. Редица студенти споделят, че наученото в академията им дава значително предимство пред колегите им и им помага с изучаваната материя.

Тази година достъп до качествено дигитално обучение ще имат над 2600 деца от цяла България. С откриването на рекордните 130 безплатни школи в 41 населени места академията ще позволи на момчета и момичета като Ирина да следват мечтите си, без да напускат родния град.

За три години Училищна Телерик Академия значително разширява обхвата на своите програми и днес те покриват 95% от областите в България. Над 14 500 деца и младежи са преминали през програмите на академията благодарение на подкрепата нa Фондация „Америка за България“, индивидуални и корпоративни дарители, общини, училища, местни институции и граждански организации.

Широкият географски обхват на програмите е едно от най-значимите постижения на Училищна Телерик Академия, според доклада на Глобал Метрикс. Достъпът до качествено обучение по програмиране в по-малките населени места не само допринася за развитието на отделните участници, но и стимулира местната икономика, се посочва в доклада.

Участници в школите на Училищна Телерик Академия

„Щастливи сме, че чрез школите ни предоставяме равен достъп на учениците до света на технологиите и шанс да навлязат в него, за да са по-свободни при избора си на бъдеща професия и локация, от която да работят. Целта ни е да им помогнем да са успешни независимо от сферата, в която изберат да се развиват, защото дигиталните умения са ключови за всяка професия – сега и занапред“, казва Петър Шарков, изпълнителен директор на Училищна Телерик Академия.

„Друг важен аспект от нашата работа са преподавателите в нашите школи – ние работим със страхотни професионалисти в цялата страна и тази година нашата мрежа вече наброява 95 преподаватели в цялата страна. 94% от учителите споделят, че прилагат наученото в Училищна Телерик Академия и в преподаването си извън нея. Това потвърждава, че нашата работа в образователната система води до позитивна промяна не само в рамките на школите ни“, добавя той.

Когато основават Училищна Телерик Академия през 2011 година, Светозар Георгиев, Бойко Яръмов, Васил Терзиев и Христо Косев имат далеч по-скромни амбиции от създаването на образователна промяна. Но също като компанията им „Телерик“ – чиято продажба за 263 милиона долара на американската софтуерна компания „Прогрес“ през 2014 година е най-голямата технологична сделка в България до момента – академията се превръща във важно явление в IT сферата.

Димитър Татарски, преподавател в Училищна Телерик Академия

„Когато стартирахме Училищна Телерик Академия преди десетилетие, имахме увереността, че ще е полезно, но дотам. Започнахме плахо, без грандиозни очаквания или усет за това каква би била дългосрочната полза. Нямахме и инструментите да мерим успеха“, спомня си Светозар Георгиев.

„Постепенно с развитието на програмите и разширяването на покритието в България започнахме да виждаме от първо лице, че академията буквално може да промени човешки животи, особено в по-малките населени места. Няма по-страхотно чувство от това да запалиш искрата у едно дете и да го насочиш към перспективна професия“, добавя той.

Александър, Ирина и Димитър намират перспективна работа в България – също като 93% от над 1850 възпитаници на академията, заемащи технологични позиции, сочи докладът на Глобал Метрикс. Това се равнява на около 5% от заетите в IT сектора в страната – впечатляващо постижение само за една програма.

Основателите на Училищна Телерик Академия Васил Терзиев, Бойко Яръмов, Светозар Георгиев и Христо Косев

При това темпо нищо чудно след десет години повечето инженери в сектора да са възпитаници на Училищна Телерик Академия. Убедени сме и че тепърва ще чуваме за постиженията на тези млади хора. Вижте само къде са Александър, Ирина и Димитър на прага на 20-те!

С такива перспективи вероятно повече млади хора ще изберат да останат в България.

Източник: us4bg.org

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.