Закриването на спецсъдилищата е пред окончателно гласуване в НС, пише Mediapool.
Парламентарната правна комисия одобри на второ четене закриването на спецсъдилищата. В продължение на девет часа депутатите спориха във вторник по внесения от правителството законопроект и въпреки непрекъснатите призиви на председателя на комисията Милен Матеев да не се стига до "второ първо четене" и целият спор да се води наново, се случи точно това. Преди почти всеки параграф имаше предложение от шефката на парламентарната група на ГЕРБ Десислава Атанасова новият текст да бъде отхвърлен, което отне допълнително време.
Окончателното гласуване на законопроекта в пленарна зала е планирано за четвъртък. Ако това стане, всички висящи дела ще бъдат прехвърлени в Софийския градски съд. Тези, които не са започнали, ще бъдат пратени в окръжните съдилища по места. Промените трябва да се случат в рамките на три месеца, но според председателя на апелативния спецсъд Георги Ушев срокът бил нереалистичен, защото ще съвпадне със съдебната ваканция, когато всички магистрати са в отпуска. Не е изключено да има удължаване.
Закриването на спецсъдилищата бе прието с гласовете на управляващата коалиция "Продължаваме промяната", БСП, "Демократична България" и ИТН. Против бяха ГЕРБ и ДПС, които подкрепят изцяло главния прокурор Иван Гешев, който яростно се съпротивлява на промените.
И при това гласуване си проличаха конфликтите в коалицията от последните дни по други теми като избора на управител на БНБ. Ива Митева от ИТН заяви, че не е подкрепила предложение за създаване на работна група за допълнително обсъждане, само за да не я обвинят, че играе една игра с ГЕРБ и ДПС.
Предстои да се види дали ИТН ще се опита да изтъргува подкрепата си за закриването на спецправосъдието в пленарната зала срещу избора на кандидата ѝ Любомир Каримански за гуверньор.
"Пожелавам ви щастлив ден"
Освен депутатите, на заседанието присъстваха съдии от двете спецсъдилища, адвокати, неправителствени организации и др. В парламента дойде и главният прокурор, въпреки че по същото време във Висшия съдебен съвет вървеше дебат за отстраняването му.
Гешев обясни, че присъства само от уважение към парламента, защото нямало никакви юридически доводи за предлагано от управляващите закриване на спецправосъдието. Той се опита да накара съпредседателя на "Демократична България" Христо Иванов да дебатират за законовите текстове.
"Виждам, че флагманът на съдебната реформа Христо Иванов е тук". Така започна Гешев и заяви, че ако Иванов не е готов за спор, той си тръгва, защото има и други задачи.
Христо Иванов отговори, че има процедура на второ четене и трябва да се върви по нея. За упрека на Гешев, че решението е взето предварително, той заяви, че е вярно, защото партиите от коалицията са се явили на избори три пъти с този приоритет и са получили достатъчно гласове.
Малко след това Гешев напусна заседанието, пожелавайки на депутатите "щастлив ден".
Искаме работна група
Освен главния прокурор против закриването са ГЕРБ и ДПС. Бившите управляващи още в началото на заседанието се опитаха да отложат решението. И настояват да се създаде работна група за обсъждане на законопроекта. Предложението бе подкрепено от ДПС, но ИТН гласуваха "въздържал се". Ива Митева обясни, че не е подкрепила само защото имало твърдения за тяхна игра с ГЕРБ и ДПС.
"Това е единствената причина да гласуваме така", каза тя, уточнявайки, че иначе подкрепя създаването на работна група.
БОЕЦ: Специализираната прокуратура си е раздала 263 000 лева бонуси (документ)
Организираната престъпност с радост ще ни приеме
Съдиите от спецсъда също се изказаха твърдо против закриването. Съдия Пенка Ангелова заяви, че това, че управляващите имат достатъчно гласове, не значи, че имат право да приемат промените.
"Цялата тази процедура е незаконна независимо, че имате фактическата възможност", каза тя.
Съдия Вилислава Ангелова обвини депутатите, че нямат никаква представа как работят спецсъдилищата. Тя обясни, че със закриването им ще бъде "пуснат Духът от бутилката". Според нея спецсъдиите всъщност ще се спасят, защото работата им била с огромен стрес. По думите ѝ магистратите лесно ще си намерят работа, защото имат вече десетгодишен опит по дела срещу престъпни групи.
"Организираната престъпност с радост ще ни приеме", заяви тя.
Ангелова коментира още, че е била съдия по дела срещу групи за трафик на културни ценности и се чудила на добрата им организация. След това обясни, че им помагали специалисти, които преди това са работили за държавата, но били изхвърлени. Тя попита депутатите наясно ли са как се организира дело като това срещу бившия кмет на Галиче Ценко Чоков. По него имало "хиляди циркове", обясни магистратът.
"Аз съм провеждала заседания в болничната стая на затвора, за да се справя с този човек, с когото никой не можеше да се справи", каза тя.
Справихте се и с тези дела, поздравявам ви
Законопроектът на управляващите отнесе много критики. Освен твърдението на Гешев, че се обслужват интересите на мафията и организираната престъпност, магистратите се оплакаха, че ги дискриминират. Причината е, че за преназначаване на спецсъдиите и прокурорите е предвидена специална процедура, различна от общата, разписана в Закона за съдебната власт. Това провокира критики за двоен стандарт и нарушение на конституцията.
Дани Каназирева от ГЕРБ се учуди от присъствието на адвокат Ина Лулчева. Тя е представител на Висшия адвокатски съвет и подкрепи закриването. Депутатката заподозря, че Лулчева е в конфликт на интереси, защото се явява по дела пред спецсъда. След това ѝ заяви:
"Справихте се и с тези дела. Поздравявам ви!"
Бяха повторени и прогнозите, че делата ще потънат, а за съдебната система ще стане далеч по-трудно да се бори с организираната престъпност, защото само структура на национално ниво, каквато са спецсъдилищата можела да преодолее „местните зависимости“. Критиците на законопроекта все пак признаха, че по линия на корупцията не са постигнати добри резултати. Но оправданието бе, че тези дела са в спецсъда "само" от четири години и закриването на структурата не е решение на проблемите.
За десетте години от съществуването си специализираните институции не са оправдали обществените очаквания към тях, пише в мотивите на правосъдното министерство. Статистиката показва, че едва 3% от делата, които постъпват там, са от общ характер, т.е. същински наказателен процес. Спецсъдът гледа предимно мерки за неотклонение, както и исканията за подслушване и следене на трафични данни.
"По отношение на наложените наказания - преобладава наказанието "лишаване от свобода" до 3 години. През 2020 г. са съдени общо 290 души, от които 70 са оправдани, на 168 души е наложено наказание "лишаване от свобода" до 3 години, а останалите 58 са получили по-тежки присъди", пише правосъдното министерство.
Една от причините за ниските присъди е масовото сключване на споразумения с обвиняеми, което любим способ на прокуратурата. В тези случаи наказанието се редуцира, а обвиняемите понякога дори не влизат в затвора, защото вече са излежали сроковете в ареста или под домашен арест. Тези подробности не спират разследващите да отчитат спечелени дела.
Закриването на спецсъдилищата е пред окончателно гласуване в НС