Расте броят на хората в България, които искат страната ни да напусне НАТО и биха гласували за това. Това показва проучване, публикувано на форума за сигурността GLOBSEC и цитирано от "Сега".
Според данните 38% от анкетираните са обявили, че ще подкрепят напускане на НАТО, ако се състои референдум за членството ни в Алианса. Това е с 13% повече в сравнение с данните от 2020 г. Тогава 25% (или 1/4) са отговорили утвърдително на този въпрос. Сега вече противниците на НАТО у нас са над 1/3.
НАТО се освобождава от ангажимента да не струпва сили в Източна Европа
В Словакия например преди 2 години също 25% са отговорили положително на такъв въпрос, а днес резултът там е 23%.
В останалите държави процентите са още по-ниски - Естония (19%), в Унгария (където премиер е Виктор Орбан, известен със симпатиите си към Владимир Путин) делът е спаднал от 10 на 7%, в Литва е 5%, в Полша - едва 3% искат излизане от НАТО.
"България демонстрира най-малко евроатлантическата ориентация измежду проучените страни. Това е единствената държава, в която подкрепата за напускането се е увеличила в последната година (...) България, изглежда, е регионално отклонение по темата НАТО", се посочва в анализа.
Допълва се, че скептиците спрямо Алианса се увеличават, въпреки руските военни действия в Украйна.
Още една съпоставка - едва 50% от запитаните са съгласни с твърдението: "Членството на страната ми в НАТО прави по-малко вероятно това чужда държава да ни нападне."
За сравнение, в Словакия този дял е 62%, в Литва - 74%, в Унгария - 75%, в Полша - 88%.
Проучването е направено при извадка от 1000 респонденти във всяка от източноевропейските държави - членки на ЕС (общо 9000 души) с телефонни интервюта.
Още подкрепа за Русия
Въпреки войната в Украйна 57% от българите все още не смятат Русия за заплаха за сигурността. Тези 43%, които считат Кремъл за източник на заплаха обаче са значително повече спрямо 2020 г. (33%).
Също така 30% от запитаните в България възприемат Русия като най-важния стратегически партньор. Това обаче е спад от 15%. Само в две държави са настроени по-открито към Русия по този въпрос - Словакия (37%) и Унгария (35%).
В тези три държави (България, Унгария и Словакия) около 40% са на мнение, че Западът е предизвикал Русия или, че Украйна е виновна за войната, защото потискала рускоезичното население.
У нас пък е най-голям сумарният процент на хората считащи, че Украйна е марионетка на Запада (35%) и част от Русия (12%). В никоя от останалите 8 източноевропейски членки на ЕС общият процент не е над тези 47%.
Страната ни е и с най-високо мнение за Владимир Путин (29% от анкетираните са с положително отношение съм него). Но пък се забелязва голям срив на доверието към руския държавен глава, тъй като през 2020 г. са го одобрявали 70%. Най-малко Путин е харесван в Полша (12%).
Интересното в тази връзка е, че в България 49% са харесали твърдението - "Да има силен лидер, който не трябва да се притеснява от парламент или избори, е добре за страната ми". Такъв е процентът и в Словакия, а в Румъния е 60%.
Над 1/3 от българите искат да излезем от НАТО
Източник: "Сега"