Сигнализирай!

Ново откритие може да сложи край на плешивостта

Gospodari.com
Gospodari.com
28.07.2022 г.
66
0

Ново откритие може да сложи край на плешивостта, пише SciTechDaily.

Ново проучване на Калифорнийския университет в Ривърсад  изследва фактори, контролиращи съществуването и умъртвяването на клетките на космения фоликул. То може да помогне както на страдащите от оплешивяване, така и при лечение на рани.

Сексуално насилие е да кажеш на мъж, че е плешив, реши английски съд

Снимка: iStock

В човешкото тяло повечето клетки имат специфична форма и функции, определяни по време на ембрионалния процес, които не се променят. Кръвна клетка например не може да се превърне в нервна или обратното.

Стволовите клетки обаче са приспособими и това ги прави ценни за възстановяване на увредени тъкани или органи.

„В научната фантастика, когато героите се лекуват бързо от наранявания, идеята е, че стволовите клетки го позволяват“, казва биологът Кишуен Уанг (Qixuan Wang), който е и съавтор на изследването.

И допълва: „В реалния живот нашето ново изследване все повече ни доближава до разбирането за поведението на стволовите клетки, така че да можем да го контролираме и да насърчим заздравяването на рани“.

Изследването е описано подробно в публикувана наскоро статия в Biophysical Journal.

Снимка: iStock

Учените откриват, че трансформиращият растежен фактор бета (TGF-beta), който е вид протеин, контролира процеса, чрез който клетките в космените фоликули, включително стволовите клетки, се делят и образуват нови или организират собствената си смърт.

„TGF-бета има две противоположни роли. Помага за активирането на някои клетки на космения фоликул, за да произведат нов живот, а по-късно помага за апоптозата или процеса на клетъчна смърт“, каза Уанг.

Както при много химикали, количеството е това, което прави разликата в резултата. Ако клетката произвежда определено количество TGF-бета, тя активира клетъчното делене. Твърде много от него обаче причинява апоптоза.

Не е категорично ясно обаче защо космените фоликули се самоубиват.

Според някои хипотези това е наследствена черта от животните. Те губят козина, за да оцелеят при горещите летни температури или да се опитат да се маскират.

„Дори когато косменият фоликул се самоубие, той никога не убива своя резервоар за стволови клетки. Когато оцелелите стволови клетки получат сигнал за регенериране, те се делят, създават нови клетки и се развиват в нов фоликул“, обяснява Уанг.

Ако изследователите могат да определят по-прецизно начина, по който TGF-бета активира клетъчното делене и как химикалът комуникира с други важни гени, може да е възможно да се активират фоликулни стволови клетки и да се стимулира растежа на косата.

Източник: SciTechDaily

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.