Всички синеоки хора на Земята са потомци на един-единствен човек. Това твърдят ученитe.
Знаем, че има доминантни и рецесивни гени. Сините очи са oт вторите. Знаем също, че всеки синеок човек има една и съща мутация, която е отговорна за цвета.
Сините очи са много по-редки от кафевите. Около 8-10% от населението на Земята има такива. Всички тези факти, които от дълго време са известни на учените, са ил помогнали да стигнат до откритието.
Жена си прави козметични корекции, за да се превърне в "синеок бял дракон" (снимки)
Мутацията на сините очи може да се сведе до един-единствен човек, който е живял преди 6000-10 000 години.
Генетиците от години изследват каква промяна в гена ОСА2, който определя нивото на кафяв пигмент в човешките очи, води до синьо.
Учени възстановиха момиче от епохата на неолита по ДНК от дъвка на 5700 години (снимки)
Оказа се, че виновната мутация идва от изцяло друг ген - HERC2, който напълно изключва OCA2.
Предполага се, че мутацията се е появила, когато хората са мигрирали от Африка към Европа. Това би обяснило защо в миналото главно европейци са били синеоки.
Откритието е било възможно благодарение на труда на екип учени в University of Copenhagen, които са успели да проследят мутацията. Проучването им е било фокусирано върху очите с различни и редки цветове, като например зелените.
Д-р Роберт Рейдак, който върна зрението на майка и децата ѝ, ослепени при бомбардировка
"Зелените очи могат да бъдат обяснени с намален меланин в ириса, за разлика от сините очи", обясни ръководителят на датското изследване проф. Ханс Ейберг.
"От това можем да заключим, че всички синеоки индивиди са потомци на един човек. Всички те са наследили същия ключ на едно и също място в ДНК-то им", допълни проф. Ейберг.
Източник: LADbible
Снимки: iStock