Множество сигнали са били подадени до полицията в Южна Корея по време на смъртоносната блъсканица в столицата Сеул. Това заяви нейният началник Юн Хи-кьон.
Полицията знаеше, че "се бе събрала доста голяма тълпа, което означаваше опасност, изискваща спешна реакция, още преди трагичния инцидент".
От “Искам хаос” до 8 загинали по време на концерта: Защо Травис Скот не се извини за трагедията в Хюстън?
Най-малко 156 души загубиха живота си по време на хелоуинско празненство в столицата, повечето от тях са били млади хора. А десетки други са тежко ранени.
Огромната тълпа от хора, които се е придвижвала в събота вечер по улиците на Сеул за празненството, е стигнала до тясна и наклонена уличка. В един момент новоприиждащите са започнали да се бутат, без да знаят, че няма как да се стигне по-бързо напред. Започнали са да падат хора, тези отзад, които са бутали празнуващите, са започнали да събарят наредените пред тях. Починалите са се задушили, не е имало накъде да отидат, не е имало и как да излязат от улицата и от тълпата.
Кои са най-трагичните инциденти, случили се по време на концерти?
Полицията обясни, че за Хелоуин в Итеуон са били изпратени 137 нейни агенти, а още 6500 полицаи са били мобилизирани за друга демонстрация в столицата на Южна Корея, в която са участвали 25 000 души, писаха местни медии.
Докато на трагичното празненство са участвали около 100 000 души.
Нито полицията, нито местните власти са взели нужните мерки за безопасността на посетителите.
Президентът Юн Сук-йол заяви, че Южна Корея трябва спешно да подобри своята система за управление и контрол на човешки маси, включително с използване на модерни дигитални средства.
Страната ще поеме всички разходи за лечението на пострадалите и за погребението на починалите.
Травис Скот и Дрейк може да платят милиарди на пострадалите на фестивала Astroworld (видео)
Напълно предотвратими инциденти
Подобни инциденти могат да бъдат предотвратени. Тук не става дума за бедствие, а за липса на контрол от страна на местните власти. Преди почти година, на 5 ноември, по време на музикалния фестивал Astroworld, починаха 10 души заради същата липса на подготовка и пълно безхаберие за мерките за безопасност и човешкия живот. Тогава публиката започна да се блъска и да върви напред, докато премазваше хора, паднали от натиска. Нямаше достатъчно охрана, нямаше и достатъчно медицинска помощ.
Не можем да забравим и изключително жестокия подобен инцидент, който се случи в София. На 21 декември 2001 година, последния учебен ден преди коледната ваканция, ученици отиват на концерт в детската дискотека "Индиго". По време на участия, за които има билети, на първия от двата входа на заведението има човек, който да събира пари и да пуска децата. До втория вътрешен вход се стига чрез извито надолу стълбище.
Във въпросния ден пари за влизане не са се събирали пред заведението както по принцип, а вътре, пред втория вход или иначе казано - на стълбите. Това разбира се забавя опашката и движението, но децата, които са най-горе, не знаят защо другите се бавят. В един момент изнервените ученици горе са почнали да бутат връстниците си пред тях. На завоя на стъпалата деца почват да падат едно върху друго. 7 деца губят живота си - 6 момичета и 1 момче, най-малкото едва на 10 години.
За щастие подобни инциденти са рядкост. Но не защото организаторите на събития с огромен брой посетители са взели правилните мерки. Надяваме се, че този ужасен случай ще промени нещата не само в Южна Корея, но и навсякъде.
Видео и снимки: Sky News