В края на октомври бюджетът е с дефицит от 20 милиона лева. Последните месеци на годината по традиция са свързани с по-високи разходи. Това е защото държавата се разплаща за инфраструктурните проекти и ремонти в страната, обясни служебният министър Росица Велкова.
В първите девет месеца на годината приходите бяха повече от разходите, като в края на септември дори имаше излишък от около един милиард лева. Министерството на финансите заяви, че през октомври е върнат обемен данъчен кредит към фирмите по ЗДДС. Нараснали са и социалните разходи, включващи преизчислението на пенсиите. Това е причината този милиард да бъде похарчен.
Служебният кабинет няма да внася бюджет за догодина
Приходи и разходи
50,232 милиарда лева са приходите в бюджета в края на октомври. Те нарастват с 19,2% в сравнение с миналата година. Номиналното увеличение на данъчните постъпления спрямо октомври 2021 г. е с 4,616 милиарда лева, а на неданъчните - с 3,450 милиарда лева. Ръста на неданъчните приходи е от печалбата на публичните предприятия от сектор "Енергетика". Това е поради отчисленията във Фонд "Сигурност на електроенергийната система" за осигуряване на компенсации на небитовите потребители на ток. Постъпленията от грантове, оперативни програми и европейски фондове остават сходни до тези от миналата година.
50, 252 милиарда лева са бюджетните разходи в края на октомври. Преди година те са били 41,406 милиарда лева. През последния месец са изхарчени над 6 милиарда лева.
Асен Василев: Силно притеснително е решението на служебния кабинет за бюджета
Без нов бюджет докато не се състави редовен кабинет
Министерството на финансите заяви, че към септември Фискалния резерв разполага с 13,2 милиарда лева. Част от тези пари са набрани с дългови емисии.
Служебният финансов министър посочи, че е възможно годината да завърши с по-нисък бюджетен дефицит от от очаквания - 3,4%. Бюджет 2022 е разчетен с недостиг от 6,2 милиарда лева. Това представлява 4,1% от БВП на България.