Стотици казаха “Нито една повече” в центъра на София.
Протест срещу насилието над жените се проведе в столицата и други градове на страната.
“Жени, живот, свобода” е мотото на протеста, организиран в Международния ден за елиминиране на насилието над жените.
Всяка трета жена е жертва на насилие, сочи статистиката на неправителствения сектор. По данни на МВР жертвите на домашно насилие тази година са 4 пъти повече в сравнение с миналата, предава NOVA.
Протестиращите скандираха „Няма да мълчим! Няма да търпим“.
Те отправиха искания за създаване на кризисни и консултативни центрове във всяка област в страната, изготвяне на официална статистика за насилието основано на пола, както и въвеждане на образователни програми за превенция на сексуалния тормоз.
Организаторите на събитието в София „Феминистки мобилизации“ казаха, че инициативата цели да покаже и солидарност с жените в Иран, Украйна, Палестина, Йемен, Мианмар, Афганистан, Сирия.
Иран е обхванат от антиправителствени протести заради смъртта на 22-годишната Махса Амини, която беше арестувана за неправилно носене на забрадката си.
Правосъдие по български: Как ситемата тормози жервите на насилие повече и от насилниците (РЕПОРТАЖ)
36.3% от младите жени в България на възраст между 18 и 29 години са били насилвани от свой настоящ или бивш партньор.
12% от жените на възраст между 18-74 години са преживели поне един случай на физическо или сексуално насилие някога през живота си като възрастни, без значение кой е извършителят и каква е била връзката им с него. Това става ясно от проучване на Националния статистически институт по проект, иницииран от Европейската комисия, допълва Свободна Европа.
Всяка пета жена в България е преживяла един или повече случаи на насилие от интимен партньор. Било то психическо, сексуално или физическо насилие. А близо една трета от момичетата са преживявали физическо или емоционално насилие в детството си от един от двамата си родители.
За сексуален тормоз на работното място споделят 12,2% от анкетираните. Той включва всяка форма на нежелано вербално или физическо поведение от сексуален характер в работната среда, водещо до нарушаване достойнството, обида или унижение. В тази графа попадат неуместни погледи, докосвания, коментари, шеги, предложения или покани.
Случаите на насилие у нас се увеличават драстично и стават все по-жестоки (видео)
Според оценките на неправителствени организации една на всеки три жени в България е пострадала от насилие.
Най-честата му форма е домашното насилие. По неофициални данни през 2021 г. в България най-малко 22 жени са убити от мъже. В повечето случаи са заподозрени техни близки.
Проект за промени в Закона за защита от домашното насилие предвиждаше създаване на Национален регистър за случаите на домашно насилие. Той беше подготвен с помощта на експерти и Министерството на правосъдието. Беше внесен за разглеждане в парламента от правителството на Кирил Петков през лятото. Тогава обаче кабинетът падна при вот на недоверие, а след това президентът разпусна 47-ото Народно събрание. До гласуване на законопроекта така и не се стигна.
Около 12% от мъжете у нас също признават, че са ставали жертва на насилие от страна на своите партньори.
Връзка с фондация П.У.Л.С. можете да осъществите на телефоните +35976 60 10 10 и +35976 60 33 60, както и на имейл адрес office@pulsfoundation.org.
Връзка с горещата телефонна линия за пострадали от насилие на фондация "Анимус" можете да осъществите на телефоните 0800 1 8676 и 02981 76 86.