Ще поеме ли България контрола над рафинерията на "Лукойл"?
Икономическата комисия в парламента прие на първо четене законопроект за държавен надзор на "Лукойл Нефтохим"-Бургас.
Целта на подобно действие е защита на националната сигурност при извънредни обстоятелства, мотивират се вносителите. Като прекъсване на доставките или спиране на производството.
“Лукойл” ще отчита приходите си изцяло в България от 1 януари 2023 година (видео)
Предложението на депутатите предвижда надзор над целия сектор "Петрол и петролни продукти", който ще се осъществява от търговски управител.
Той ще бъде назначен от министъра на икономиката по преценка на консултативния съвет на министерството. Това обясни вносителят на законопроекта и председател на Комисията по икономика Мартин Димитров.
Илиян Василев: “Лукойл” шантажира България, че ще затвори (видео)
"Става дума само за оперативно управление. Този търговски управител се назначава за определен срок - 6 месеца, като този срок може да бъде удължен еднократно - пак за 6 месеца", допълва Мартин Димитров.
Предложението бе подкрепено от министъра на икономиката Никола Стоянов. Той подчерта, че предложението не е насочено към конкретна компания, а е принципно. По думите му рискът от подобни събития е малък. Страната ни обаче трябва да има инструментариум, за да реагира в различни ситуации.
Кой печели от сделката между “Лукойл” и България?
Румен Гечев от БСП видя риск за националния интерес и реагира остро на предложението, пише БНР.
Ето какво каза Гечев по темата:
"С това решение ние всъщност казваме на собственика - добър ден, благодаря ви за собствеността, ние ще я управляваме известно време, ако се наложи. Руската страна, без да е взела решение за другите страни, може да реши - вие влизате в нашата собственост да я управлявате, ние ще ви спрем доставките на петрол".
Законопроектът бе приет с уговорката за промени в рамките на две седмици до второто гласуване в комисията.