Наклонената кула в Пиза се е изправила с още 4 сантиметра, съобщава Daily Mail, позоваващо се на ново проучване на италиански учени. Благодарение на дългогодишните стабилизиращи работи по нея се избягва най-лошият сценарий.
От десетилетия насам наклонът на кулата е повод за притеснение от страна на инженери, историци и хиляди туристи. 11-годишен проект за стабилизиране на кулата намали наклона й с 38 см до 2001 г. До края на 2022 г. е установено, че кулата се е изправила с още 4 см.
Макар наклонът да е намален обаче, корпусът на кулата все още се "люлее" със средно около 0,5 мм/година. Това твърди Нунцианте Скуелиа, професор по геотехника от университета в Пиза, предава НОВА. „Днес обаче стабилността на кулата-камбанария е по-добра от очакваното“, казва той пред италианската осведомителна агенция АНСА.
Как наклонената кула в Пиза придобива наклона си?
57-метровата кула в Пиза придобива прословутия си наклон още по време на строителството, започнало през 1173 г., гласят някои теории. Причината за това са грешки в проекта, в който основите са дълбоки едва 3 м. и са изградени върху слаб и нестабилен слой на почвата. Под основите почвата е по-мека откъм южната страна, което е и причината за наклона.
Строителите се опитали да компенсират наклона, докато изграждат последните осем етажа. Подовете на кулата са направени по-къси от едната страна. Така конструкцията освен наклонена, става и извита. Строежът й приключва едва към средата на 14-ти век поради конфликти между Пиза и Генуа, Лука и Флоренция. Това време обаче дава време на почвата в основите да се слегне.
Най-малко четири силни земетресения са поразили региона от 1280 г. насам. Символът на могъществото на морската република Пиза през Средновековието, камбанарията, успява да оцелее неповредена през всички от тях. Проучване от 2018 г. установи, че именно мекотата под основите, първоначалната причина за килването на кулата, я е предпазила от силните трусове.
Кулата в Пиза вече е наклонена по-малко
Опитите за стабилизиране на конструкцията
През 1990 г. кулата все още се накланя на 5,5 градуса на юг и е затворена за обществеността поради опасения, че ще се срути.
Няколко неуспешни стратегии за изправяне на структурата са приложени. Накрая инженерите решават да изпробват и т. нар. "извличане на почвата". Два камиона с пръст са изкопани откъм северната страна на кулата, след което се използват стоманени въжета, които да придърпат конструкцията към изправено положение.
Макар процедурата да дава резултат, екипът установява, че сградата продължава да се накланя по време на дъждовете през зимата. Това се случва поради насъбиране на голяма водна маса под северната страна на кулата. Дренажи са изкопани, така че водата да се оттича в специални кладенци, а конструкцията да се поддържа стабилна.
По този начин кулата бива изправена с 38 см. или 0,5 градуса през 2001 г. Оттогава корекции се правят периодично, като наклонът продължава да намалява постепенно.
Безопасна ли е наклонената кула в Пиза?
Според експерти кулата в Пиза ще бъде безопасна през следващите 300 години. Това бе обявено по време на проверка през 2005 г. С напредъкът в технологиите, кулата може един ден напълно да се изправи, твърдят учените.
През 2013 г. друга проверка установи, че кулата се е изправила с още около 2,5 см. от 2001 г. Най-новото проучване пък гласи, че кулата се е изправила с още 4 сантиметра от 2001 г. насам.
Наклонът на кулата в Пиза днес е два пъти по-малък от този, с който тя започва съществуването си през 14-ти век.
Видео: AFP News Agency