Актьорите от легендарния „Ромео и Жулиета“ съдят продукцията за 500 милиона заради гола сцена.
Сензационният съдебен процес е с 55-годишна давност, когато главните изпълнители във филма на Франко Дзефирели Оливия Хъси и Ленард Уайтинг са били съответно на 15 и 16 години, посочва Variety.
Деп срещу Хърд: този кален спектакъл не е от полза за никого
Сексуална експлоатация
Хъси и Уайтинг, които вече са на по 70 години, са завели дело в съда в Санта Моника, Калифорния, срещу Paramount. Те твърдят, че са станали жертви на сексуална експлоатация. Първоначално режисьорът ги убедил с аргумент, че няма да се снимат голи. А с бельо с цвета на кожата, за да се постигне желаният ефект. Внезапно по време на снимките обаче Дзефирели заявил, че те или ще се съблекат, или филмът се проваля. За въпросната сцена той все пак обещал камерата да не показва интимните части на непълнолетните артисти. Но във финалния вариант за кратко се показват гърдите на момичето и задните части на момчето.
Защо сексът изчезна от киното?
Въпреки успеха на любовната драма от 1968 година кариерите на двамата актьори не се развиват добре като възрастни. В иска си те настояват, че появата им във филма по този начин им е причинила психическа тревога и емоционално напрежение в продължение на 55 години и са пропуснали възможности за работа. Те обвиняват филмовото студио и за това, че е разпространило изображенията на голи непълнолетни деца.
55-годишната давност
Странното в случая с "Ромео и Жулиета" е, че никога досега актьорите от филма не са се оплаквали публично от експлоатацията, на която сега твърдят, че са подлагани през 1968 година. Напротив, Оливия Хъси дори оправдава решението на Дзефирели да ги снима голи - тема, която провокира спорове още с излизането на филма.
В интервю за Variety тя казва, че кадрите са заснети с вкус и че са били необходими за филма.
"Никой на моята възраст не беше правил подобно нещо преди това", казва тя през 2018 г.
https://www.youtube.com/watch?v=4FHpmn-KYec
Голото бебе от албума на Nirvana поднови иска си за сексуална експлоатация
Най-добрата екранизация на Шекспировата трагедия
Критиката неведнъж е определяла филма на Франко Дзефирели като най-добрата екранизация на Шекспировата трагедия. За това допринасят придържането към оригинала, кастингът на младите актьори, музикалната тема, операторското майсторство, дизайнът на средата и костюмите.
Филмът има две награди "Оскар". Едната е за най-добра кинематография. А другата за дизайн на костюми. Номиниран е за най-добър филм и за най-добра режисура.
Видео: YouTube