Вносът на руски петрол за ЕС се срива, къде отиват количествата?
Вносът на руски петрол в Европейския съюз е спаднал с 270 000 барела дневно, отчита Международната агенция по енергията (МАЕ). Отчетният период е месец декември, като намалението е спрямо ноември миналата година, посочва Reuters.
Причините за спада в доставките на петролни продукти от Руската федерация по море е наложеното от Съюза eмбарго, както и въведения от страните от Г-7 плюс Австралия таван на цените. Рестрикциите бяха наложени като част от деветия пакет от санкции заради руската инвазия в Украйна.
Путин забрани продажбата на нефт на определени държави (видео)
Наложените ограничения засягат руския петрол, изнасян по море. Нефтът по тръбопровода „Дружба“ за страните от централна Европа не е спрян. България, която се ползва от изключение (дерогация), е една от страните, които продължават да внасят руски петролни продукти по море. Доставените количества през декември са 160 000 барела дневно от общо 230 000.
Къде другаде?
През декември два танкера са пристигнали в Нидерландия, а един в Италия. От МАЕ посочват още, че от януари от изключението за внос по море ще се ползва само България.
По суша
Тръбопроводът „Дружба“ не попада под ембаргото на ЕС. Количествата, подавани от Русия по него, се разклоняват в две направления - север и юг. Северното направление минава през Беларус и Полша и стига до Германия. А южното - през Украйна и захранва Словакия, Унгария и Чехия.
Путин забрани продажбата на нефт на определени държави (видео)
Очаква се обаче и там да се стигне до спад с около 330 000 до 360 000 барела дневно. Германските рафинерии, получаващи доставки по „Дружба“ спряха да внасят руски петрол в края на 2022 година. Страната планира да внася до 30 000 барела дневно от Казахстан. Така планирания спад на европейския внос от Русия се очаква да стигне до 5% спрямо 27-30% преди началото на войната в Украйна.
Ситуацията в Азия
Основен вносител на руския петрол остава Китай, който приема по суша и море досегашните 1,9 милиона барела дневно. През декември рекордни количества от 1,4 милиона е приела Индия. Пак през декември първи товар от седем месеца е поел към Япония по комплекса „Сахалин 2“, който се притежава частично от японски компании.
Какво следва от натиска на Г-7 над Русия с тавана на цените на петрола?
Алтернативите
Докладът на МАЕ посочва, че Европейският съюз ще увеличи вноса от Близкия изток, Западна Африка, Норвегия, Бразилия и Гаяна. Друга алтернатива са САЩ и Казахстан като Астана е постигнала предварителна сделка с Москва да ползва руските петролопроводи за износ в Германия.