Сигнализирай!

Унищожени са част от екзотичните дюни на южния плаж в Несебър

Gospodari.com
Gospodari.com
28.01.2023 г.
72
0

Унищожени са част от екзотичните дюни на южния плаж в Несебър, пише в. Дневник.

Посегателството е установено в късния следобед в петък от концесионера Кирил Спасов, който минавал от там случайно.

Пясъчните дюни са били разорани с тежка техника, вероятно багер. По идентичен начин е разорана и широка ивица от плажа по протежение от над 300 метра. Част от пясъка, изровен от ивицата, е затрупал дюните, посочва Спасов.

Снимка: iStock

„Случайно минавах около 16:30 ч. край плажа и забелязах, че ивицата е разорана. Веднага се обадих на спешния телефон 112, подадох сигнал и до всички останали компетентни органи. По случая вече се води разследване, разпитват се свидетели. Несебър е малък град и смятам, че има свидетели, които са видели извършителите. Убеден съм, че е въпрос на дни разследващите да стигнат до лицата, които са разорали плажа и защитените дюни. Нямам представа кой и защо е извършил това посегателство, но съм сигурен, че скоро ще се установи“, пише Спасов в писмо до медиите.

Багер унищожи дюни на плаж “Бутамята” край Синеморец (видео)

За случая са уведомени Министерството на туризма, Регионалната инспекция по опазване на околната среда и водите (РИОСВ) - Бургас и Областната дирекция на МВР в Бургас. Уведомени са също Областната управа и Община Несебър.

Подобен случай имаше през април 2022 година в Синеморец. Тогава багер унищожи дюни на плаж “Бутамята” край Синеморец.

По сигнал на граждани бе сезирана РИОСВ-Бургас за навлизане на тежка строителна техника в плажната ивица в община Царево.

Извършена бе незабавна проверка от експерти, съвместно с представител на общината. Инспекцията констатира, че в югозападната част на морския плаж е извършено разораване и преминаване на едрогабаритна техника.

Територията на морския плаж попада в границите на природен парк “Странджа”

След съпоставяне на заснетия участък с данните от одобрената и приета специализирана карта за морски плаж „Бутамята“ е установено, че от дейността са засегнати сиви пясъчни дюни. С помощта на GPS са заснети границите на засегнатия участък с цел определяне на местоположението му спрямо пясъчните дюни – обекти по Закона за устройството на Черноморското крайбрежие.

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.