Служебното правителство се опитва да маневрира членството ни в еврозоната и то да се осъществи на 1-ви юли 2024 г, разкрива "Дневник".
Това ще стане чрез отлагането на конвергентния доклад на Европейската централна банка и Европейската комисия. Докладът показва готовността ни за влизането в еврозоната на 1 януари 2023.
Асен Василев обяснява защо се отлага приемането на България в еврозоната (видео)
Правителството отлага доклада, тъй като се очаква той да е негативен поради неизпълнението на две условия:
- не са приети четири закона - промени в Търговския закон за несъстоятелността, за дейността на БНБ, в Кодекса за застраховане и в Закона за мерките срещу изпирането на пари.
- инфлацията е по-висока, отколкото е приемливо за страните във валутния съюз.
Страната ни също е напът да наруши и критерия относно бюджетния дефицит. Ограничението е от 3% на годишна база. До края на 2022 г. показваме дефицит от 2.9%, но през тази година той може да се удвои.
Велкова обясни, че отказът е тактически. В случай че критериите бъдат покрити до юли месец, правителството ще поиска доклад, който да бъде положителен.
Тя даде пример с Балтийските страни, които поради инфлацията са получавали отрицателни доклади. Това е забавило приемането им със 7-11 години.
"С комисията говорихме, че няма законова и нормативна пречка да се присъединим, например от 1 юли 2024 г., ако мине гладко всичко. Това ще е прецедент, защото няма държава, присъединила се не на 1 януари, но не е забранено и не е невъзможно", каза Велкова.
"Ние не говорим, че се отказваме и забравяме, а за отлагане, за момента с 6 месеца.", допълни тя.