Сигнализирай!

Летището в София да носи името на Васил Левски предлагат от БАН (видео)

Gospodari.com
Gospodari.com
20.02.2023 г.
20
0

Летището в София да носи името на Васил Левски предлагат от БАН.

Тази година се навършват 150 години от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски – една от най-светлите и велики личности в нашата история.

Председателят на Българската академия на науките (БАН) акад. Юлиан Ревалски. Той е изпратил писмо до служебния министър-председател Гълъб Донев с идеята Министерски съвет да разгледа предложението. Това съобщават от институцията.

Снимка: iStock

„С този акт всички ние ще изразим в най-голяма степен почитта си към националния герой на България, който е допринесъл неимоверно много за възраждането на българския дух и за освобождението на Отечеството ни. Освен космополитна личност, Апостолът е и един от дарителите при основаването на Българското книжовно дружество през 1869 г., чиито наследник е Българската академия на науките“, се посочва в предложението на БАН.

Снимка: iStock

В писмото до премиера акад. Юлиан Ревалски обяснява, че отново поставя за обсъждане това предложение, което през 2017 г. беше подкрепено от голяма група наши съвременници, но не се реализира.

Българската академия на науките е свързана с Апостола от периода на своето учредяване, припомнят от институцията.

Забележително е, че едновременно с активното си участие в едно от първите събрания за създаване на революционна организация за освобождение на българите от османска власт, Васил Левски присъства и на заседание, на което букурещките представители са упълномощени да отидат в Браила, за да обсъдят Устава на Българското книжовно дружество. Известен факт е, че той е и един от първите дарители за това народополезно дело. Този жест има историческо значение не толкова като акт на материална подкрепа, а като част от неговото верую. Като послание за силата на словото и книжовността в свободното бъдеще на нашия народ.

Паметна плоча на Васил Левски се появи на столична улица, повтаряме: на улица (снимки)

Историческите свидетелства сочат, че в своите обиколки в села, градчета и махали, основавайки революцинните комитети, едни от най-верните сподвижници на Левски са местните учители и духовници, защото той е убеден, че чрез знанието може да се осъзнае какъв е смисълът на революцията и какво означава да си  свободен. Това убеждение е споделяно не само от него, но и от други идеолози на национално-освободителното движение. Неслучайно и неговият съратник Тодор Пеев също съчетава революционната си дейност с деловодителска работа в Българското книжовно дружество. Той е редактирал и „Периодическо списание“. Пеев е бил принуден да премине отвъд Дунава поради разкритията по време на съдебния процес в София.

 Видео: bTV

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.