Сигнализирай!

Космическият телескоп „Джеймс Уеб“ преобръща разбирането за ранната Вселена

Gospodari.com
Gospodari.com
22.02.2023 г.
14
0

Космическият телескоп „Джеймс Уеб“ преобръща разбирането за ранната Вселена, пише NOVA.

Данните от телескопа разкриват шест големи галактики със зрелостта на нашия Млечен път, съобщават астрономите. Галактиките са съществували около 540 милиона до 770 милиона години след Големия взрив, който слага началото на Вселената преди 13,8 милиарда години. Тогава тя е била приблизително на 3% от сегашната си възраст.

https://twitter.com/NASAWebb/status/1628430176919904261

Една от тези галактики има съперничеща маса на нашият Млечен път, но е 30 пъти по-плътна. Всички обаче се различават по фундаментален начин от тези, населяващи Вселената днес.

„Ако Млечният път беше средностатистически възрастен човек с нормални размери, да речем около 1,75 метра висок и с тегло 70 кг, то това биха били едногодишни бебета с приблизително същото тегло, но малко под 7 см височина - ранната Вселена е изродско шоу“, шегува се астрофизикът Иво Лабе от Технологичния университет "Суинбърн" в Австралия, ръководител на изследването, публикувано в сп. „Нейчър“.

https://twitter.com/NASAWebb/status/1628430194204712962

„Това е удивително и неочаквано откритие. Мислехме си, че галактиките се образуват за много по-дълги периоди от време“, казва Джоел Лея, астрофизик и съавтор на изследването от Държавния университет на Пенсилвания.

„Никой не очакваше такова откритие. Тези кандидати за галактика са еволюирали отвъд нашите очаквания. Те сякаш са се развили по-бързо, отколкото е позволено от нашите стандартни модели“, уточнява Лея.

Ученият ги нарича „кандидати за галактика“, защото са необходими по-нататъшни наблюдения, за да се потвърди, че всички те са наистина галактики, а не някакъв друг източник на светлина, като например свръхмасивна черна дупка.

Телескопът “Джеймс Уеб” засне първите си кадри на Марс (снимка и видео)

Астрономите предполагат, че първите звезди са започнали да се формират 100 до 200 милиона години след Големия взрив, като всяка от тях е била може би 1000 по-масивна от нашето Слънце, но с много по-кратък живот.

Снимка: скрийншот/НАСА

Телескопът „Джеймс Уеб“ бе изведен в орбита през 2021 г. и започна да събира данни още миналата година. Констатациите се основават на първия набор от данни, публикуван от НАСА миналия юли. Телескопът разполага с инструменти за инфрачервено отчитане, способни да откриват светлина от най-древните звезди и галактики.

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.