Европейска държава премахва ДДС върху хляб, ориз, яйца, мляко, олио и риба. Данъкът пада не само върху споменатите храни, а върху цели 44 основни продукта. Страната е Португалия.
Учени откриха, че познат и евтин зеленчук удължава живота с години
Правителство там възнамерява временно да премахне ДДС върху 44 основни хранителни продукта, за да се пребори със силната инфлация. Тази мярка е част от споразумение, подписано с производителите и търговците. Целта е да се стабилизират цените възможно най-скоро.
Наред с другото се планира и финансова подкрепа за земеделските производители и животновъдите. Пакетът от мерки ще струва на държавата около 600 млн. евро, заяви министър-председателят Антониу Коща.
Премахването на ДДС върху храни като хляб, макаронени изделия, ориз, краве мляко, яйца, кисело мляко, сирене, олио, масло, месо и риба ще се прилага първоначално за шест месеца. То ще бъде удължено, ако е необходимо. Пакетът от мерки трябва да бъде одобрен от парламента. Правителството обаче разполага с мнозинство в него.
Инфлация
В Португалия инфлацията през февруари бе 8,2%. Нивото е сходно с равнището в Германия, където потребителските цени през февруари бяха с 8,7% по-високи от тези през същия месец на миналата година. В Португалия обаче много хора разполагат с по-малко възможности за маневриране, когато става въпрос за разходи поради значително по-ниските заплати.
У нас пък инфлацията е двойно по-висока, макар че се забави до 16% през февруари. В същото време хранителните стоки у нас поскъпнаха с 2,4% само през февруари спрямо първия месец на годината - най-бързият месечен темп от миналия април. По-ниската инфлация пък не означава, че цените намаляват, а единствено, че растат малко по-бавно.
Инфлацията при хранителните продукти в Португалия неотдавна достигна 20,1%. А ДДС върху повечето хранителни продукти е 6%. За сравнение най-осезаем на годишна база в България остава именно ръстът при храните. Той е 23,8%.
Обяснение
Коста обяснява силната инфлация основно с руската война в Украйна. Той предупреди, че не е изключено увеличението на цените да продължи и след влизането в сила на пакета от мерки. "Никой не знае колко дълго ще продължи тази война. И докато тя продължава, съществува риск производствените разходи да не спират да се увеличават", призна той.
Източник: Инвестор