Макрон: Европа не трябва да е "васал" в сблъсък между Китай и САЩ. Това заяви френският президент пред "Politico".
Eманюел Макрон предизвика вълна от критики, след като каза, че Европа не трябва да се превръща във "васал". И трябва да избегне въвличане в конфликт между САЩ и Китай за Тайван.
Президентът направи изказването в интервю в самолета след тридневно държавно посещение в Китай.Той беше посрещнат на червения килим от президента на Китай Си Цзинпин. Някои европейски наблюдатели бяха разтревожени от тази показност.
Пред репортери от "Politico", Макрон каза, че Европа трябва да бъде трета сила в световния ред, след САЩ и Китай. Коментарите потвърдиха дългосрочната му цел за "стратегическа автономия" за Европа, а именно избягване на военна и икономическа зависимост. Но неговите забележки за Тайван предизвикаха гняв и тревога от двете страни на Атлантика.
Макрон каза: "Парадоксът би бил, че, обзети от паника, ние вярваме, че сме просто последователи на Америка. Въпросът, на който европейците трябва да отговорят, е в наш интерес ли е да ускорим (кризата) в Тайван. Не. По-лошото би било да мислим, че ние, европейците, трябва да станем последователи на тази тема и да вземем пример от дневния ред на САЩ и прекомерната реакция на Китай".
Кризата не е наша
Президентът добави, че би било "капан за Европа", която сега е развила повече автономия след пандемията от COVID-19, да бъде въвлечена в кризи, "които не са наши".
"Ако напрежението между двете суперсили се нажежи... няма да имаме време и ресурси да финансираме нашата стратегическа автономия и ще станем васали. Докато бихме могли да станем третият полюс (в световния ред), ако имаме няколко години, за да развием това".
Макрон призова Китай да вразуми Русия
Макрон допълни, че необходимостта от "стратегическа автономия" на Европа вече е широко приета и никога не е имало "такова ускоряване на европейската сила", както през последните години.
Според "Politico" Елисейският дворец е проверил цитатите на Макрон преди публикуване, като условие за даване на интервюто. Той е настоял за премахване на редовете, в които Макрон е говорил "още по-откровено" за Тайван и стратегическата автономия на Европа.
Критиките към Макрон
"Ако президентът Байдън е буден, той трябва да се обади на г-н Макрон и да го попита дали се опитва да преизбере Доналд Тръмп". Това пише "The Wall Street Journal".
Един евродепутат подчерта, че френският лидер не говори от името на ЕС. "Макрон казва "Европа трябва" и "ние, европейците", но той говори от името на Франция. Той всъщност не може да говори от името на Европа".
"Може би е малко изненадващо да се набляга на стратегическата автономия сега през април 2023 г. Защото светът се промени през последните 14 месеца", допълни той. Според него руската инвазия в Украйна е поставила под въпрос способността на Европа да стане трета сила в глобалния ред. Както предлага Макрон.
Норберт Рьотген, германски депутат, също направи коментар. Той каза, че "Макрон е превърнал пътуването си до Китай в пиар преврат в полза на Си Цзинпин. И във външнополитическа катастрофа за Европа". "С идеята си за суверенитет, която той определя с разграничаване. А не с партньорство със САЩ, той все повече се изолира в Европа".
Според него председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен е показала "по-добра алтернатива". Тя наскоро каза, че ЕС трябва да преоцени отношенията си с китайските власти, които са засилили "политиките на дезинформация и икономическа и търговска принуда".
"Ние имаме пълно доверие в нашата изключителна двустранна връзка с Франция и във връзката, която президентът Джо Байдън има с френския президент Макрон". Това заяви говорителят на Съвета за национална сигурност към Белия дом Джон Кърби.