Г-7 с остри критики към ядрената реторика на Русия.
Групата на седемте индустриални сили се обедини във вторник, за да oсъди политиката на Китай към Тайван и заплахата на Русия да разположи ядрени оръжия в Беларус, обещавайки да засили санкциите срещу Москва за войната ѝ срещу съседна Украйна. Това предава агенция Reuters.
„Силата на солидарността между външните министри на Г-7 е на ниво, невиждано досега“. Това коментира японският външен министър Йошимаса Хаяши на пресконференция. Той бе домакин на среща на групата в японския курортен град Каруизава.
Демонстрацията на единство идва, след като френският президент Макрон заяви, че Европейският съюз трябва да намали зависимостта си от САЩ. И предупреди той да не бъде въвличан в кризата в Тайван.
САЩ отново разгневи Китай с решение за продажбата на оръжия на Тайван
Пекин гледа на Тайван като на китайска територия. И не се е отказал от използването на сила, за да превземе демократично управлявания остров.
Комюникето на Г-7 подчертава как двойните въпроси за руската военна намеса и опасенията от подобни действия на Китай срещу Тайван са били в центъра на тридневната среща.
Групата, която се състои от Съединените щати, Япония, Германия, Великобритания, Франция, Италия и Канада, описва заплахата на Русия да постави ядрени оръжия в Беларус като „неприемлива“. И посочва, че „всяко използване на химически, биологични или ядрени оръжия в Украйна „ще бъде посрещнато с тежки последици“.
Руският президент Владимир Путин миналия месец заяви, че Русия ще разположи т. нар. тактически ядрени оръжия с по-малък обсег. Повод е, че "военният съюз на НАТО се разширява към границите на Русия".
В опит да ограничат способността на Москва да води своята война, министрите от Г-7 в своето комюнике също предупредиха други нации, за които САЩ и други западни нации се опасяват, че може да включват Китай, да не доставят въоръжените сили на Русия.
„Ще засилим нашата координация, за да предотвратим и да отговорим на трети страни, доставящи оръжия на Москва“, посочиха те.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен миналия месец изтъкна, че Китай все още не е доставила на Русия смъртоносна помощ. Но американски служители са загрижени за продукти с двойна употреба, като електронни компоненти, които могат да се използват в ракети и други оръжия.