Ето кои страни в ЕС отсъстват най-рядко от работа по болест. Според данни за 2021г. България отделя 5.3% за подпомагане на болни служители.
Ето в коя държава плащат на хората, за да ходят на работа с колело
В Европейския съюз Германия е на първо място по разходи за болнични и обезщетения за здравни грижи. Отделяйки 11% от своя БВП за отпуски по болест и обществени медицински грижи, пише Дневник. Следват Франция и Нидерландия (и двете с 10.2%) според данни на статистическата служба на ЕС Евростат от 2021 г.
Сред страните, които отделят най-малко, са Естония (4.9 на сто), Литва (5 на сто), Полша, Унгария и Ирландия (всички по 5.5 на сто).
За България са посочени 5.3%.
Според данните за 2020 г. Германия е страната, която харчи най-много и за обезщетения за отпуск по болест. Тя отделя 2.3% от своя БВП за подпомагане на болни служители. Следват Нидерландия (2.1%), Швеция (1.7%), Испания (1.5%) и Люксембург (1.4%).
Най-малко отделят Гърция (0.2%), Ирландия и Румъния (и двете по 0.3%) и Естония (0.4%). България отделя 0.6%.
Класацията за 2020 г. може да е била повлияна от пандемията от коронавирус. Но ако се разгледат данните за 2018 г., страните с най-високи разходи са почти същите. С изключение на Испания, която не е харчила толкова много преди няколко години.
Може да се предположи, че страните, които харчат повече за отпуск по болест, са и тези, в които хората отсъстват повече от работа. Но реалността е по-различна.
В края на 2022 г. държавите с най-голям дял отсъстващи от работа, са били Франция (14.9%), Финландия (14.8%), Швеция (14.7%), Дания (13.6%), Естония (13.2%) и Нидерландия (12.4%).
Най-малко са отсъствали от работа в Румъния (2.5%), България (2.9%), Гърция (4.9%), Полша (5.8%) и Сърбия (5.9%).
Интересно е да се отбележи, че средният процент на отсъствия от работа в ЕС е значително по-висок при жените (12.1%; в България - 4.3%). Отколкото при мъжете - (7.8%; в България - 1.7%). Проучване от 2018 г. на учени от Норвежкия институт по обществено здраве определи "стресовите фактори в работата и семейството" като "най-значимото" обяснение за тази разлика между половете.
Държавите, отчитащи най-много отсъствия от работа, не съвпадат с тези, които харчат най-много за обезщетения при болнични. Въпреки това те са сред тези, където условията за платен отпуск са най-щедри, било то като размер или продължителност.
Има много правила и условия, свързани с правото на платен отпуск. Например в някои държави това е опция само за онези, които са направили достатъчно вноски в своите социалноосигурителни органи.
Според обобщени от "Евронюз" данни максималната продължителност на платения отпуск по болест в Европа е най-висока във Франция и Португалия (и двете по 36 месеца). А най-ниска в Литва (три месеца), Дания (пет месеца), Италия, Румъния, Австрия, Полша, Латвия, Естония (всички по шест месеца). За България са посочени 18 месеца.
Европейските страни предлагат едни от най-щедрите пакети за отпуск по болест в света. И дори страните с най-нисък БВП на глава от населението в ЕС като България, Словакия и Гърция предлагат по-добри обезщетения за социална защита. Отколкото някои от най-богатите държави в света като Съединените щати, където нито един федерален закон не предоставя право на платен отпуск по семейни или медицински причини.