Гърция прави близо 300 плажа достъпни за хора с увреждания.
Правителството на страната предприема значителни стъпки за приобщаване и достъпност на хората с двигателни проблеми. То прави общо 287 плажове удобни за хора с увреждания в инвалидни колички, пише bTV.
Десетки хора с увреждания са принудени да чакат с часове пред кабинет на ТЕЛК (видео)
Това ще се случва с помощта на разработена в Гърция система, чрез която хората в инвалидни колички вече могат да стигнат до морето без чужда помощ. Иновативна технология насърчава самостоятелността, качеството и благосъстоянието в ежедневието.
Гръцкият министър на туризма Василис Кикилиас заяви на пресконференция, че равният достъп до морето е неотменимо човешко право.
Проектът на стойност 15 милиона евро се финансира от Европейския съюз и с държавни средства.
Напълно достъпните плажове помагат на хората с увреждания и проблеми с придвижването да се занимават с дейности като плуване. Всички те допринасят за тяхното физическо и психическо здраве.
А как стои този въпрос в България?
Въпреки многобройните проведени кампании с гръмките призиви за достъпна България, градската, а и морската среда на много места, остават непреодолими за хората с увреждания. Това разказва в свой репортаж Даниела Костадинова от БНР.
Тя посочва, че от над 200 плажни ивици по българското Черноморие, само един плаж е сертифициран като пример за достъпност и осигурена възможност за предвижване на трудноподвижните хора. Това е плажът в "Крайморие".
Документът е издаден от Комисията за защита от дискриминация през 2019-а година.
Междувременно на плажа в бургаския квартал "Крайморие" двама спасители са специално инструктирани да помагат както физически, така и със съвети на хората с увреждания. Това лято ще има и инвалидна количка, като тя ще бъдепредназначена за облекчаване на престоя на трудноподвижните хора.
Какво е вашето мнение по темата? Пишете ни в коментарите!
Видео: accessible-beaches