Расте броят на хора с ниски заплати, твърди експерт. Свиването на паричната политика увеличава непропорционално отделянето на хора с ниски доходи.
Европейска държава с най-добрата за живеене столица купува газа си от Русия
Това каза Екатерина Шабалина. Тя е икономист от "Гьоте университет Франкфурт". Госпожата икономист присъства на дискусия като част от първата годишна конференция, организирана от Съвета за икономически анализи. Събитието се организира съвместно с Министерския съвет, Софийския университет "Св. Климент Охридски", Стопанския факултет на университета и Европейската икономическа асоциация днес в СУ.
Коментар
Ръстът на хората с ниски заплати се ускорява драстично, отчете още Шабалина. Тя обясни, че това пропорционално влияе и върху търсенето и интереса към работни места. По нейни думи каналът за трудова мобилност зависи от заетостта и размера на месечните доходи по места.
Намаляването на заплатите и богатствата предизвиква спад във функцията на стойността и следователно вероятностите за преход към отраслите с ниски доходи намаляват, обясни още Шабалина.
Още гледни точки
Виктор Маринков, икономист от Оксфордския университет, каза, че изследването на значението на очакванията, ограничената рационалност и непълните знания обясняват разбирането на макроикономическите явления в отделните региони.
"Фокусът е върху разликите в производителността и фирмената динамика между отделните държави и значението на взаимното допълване на технологиите и уменията, което играе огромна роля за развитието на всяка държава", обясни Маринков, цитиран от Pariteni.bg.
"Въпреки че моите експериментални изследвания изглеждат несвързани, гледам на работата си върху очакванията и отклоненията от рационалността като на основен елемент на бизнес цикъла, докато изследванията ми върху различията между отделните държави имат структурен дългосрочен фокус", каза още Маринков.
Източник: Фокус