Жена е забелязана да плува в защитеното езеро "Бъбрека". Туристи, които са заснели случващото се, ѝ направили забележка, но без успех.
Румънци са се къпали в едно от Седемте рилски езера (видео)
Плуването в Рилските езера е строго забранено, защото би причинило нарушаване на екосистемата им. Въпреки това, пореден случай на турист, решил да се охлади и потопи във водите, е забелязан. И пореден такъв е останал безнаказан, предава NOVA.
Първоначално забележка на къпещата е направило непълнолетно момиче. Но нарушителката заявила, че знае за забраната за къпане и продължила да се охлажда. След втора забележка – този път от по-възрастен турист, къпещата се жена излязла на брега.
„Нямаме подаден своевременно сигнал при нас, за да можем да реагираме веднага. Когато колегите са видели в интернет поста за нарушението са тръгнали към езерото веднага, но не са открили никой в езерото. Затова призоваваме при забелязването на подобни нарушения да се сигнализира веднага на спешния телефон 112, откъдето прехвърлят сигнала към нас”. Това заяви директорът на Национален парк "Рила" Красимир Андонов.
До какво може да доведе подобно безхаберие?
Както до затлачването на езерата, така и до увеличаване на притока на допълнителни хранителни вещества, създаващи условия за развитие на нетипична растителност, която също допринася за заблатяване.
Заключението и на учените, и на хората, работещи в практиката е, че за да се спасят езерата и да се спре заблатяването, трябва да се ограничи действието на двата основни фактора, които въздействат негативно. Интензивният туристопоток причинява ерозия, която води до свличане на земни маси в езерата. А органичните замърсители в циркуса водят до повишена еутрофикация.
Увеличеното присъствие на туристи в района на циркуса води до изключително интензивно засилване на негативните въздействия и съкращава значително естествените процеси.
Рилските езера са едно от богатствата на България и ако искаме да ги спасим, без да се налагат крайни мерки като ограничаване на достъпа, трябва всички да проявяваме отговорност и да намалим своето въздействие върху екосистемите.