Финансовият министър ще упражнява контрол върху обществените поръчки. Това предвиждат промени в Закона за обществените поръчки (ЗОП). Те бяха одобрени от Министерския съвет и предстои да бъдат гласувани в парламента, пише Mediapool.
В момента контролът се осъществява от Агенцията за обществените поръчки. Тя избира на лотариен принцип кои поръчки да провери. Обикновено попадат предимно търгове с по-ниска стойност.
Сега се предлага създаването на експертен консултативен съвет към министъра на финансите. Той ще действа като съвещателен орган по въпросите, свързани с контролната дейност при обществените поръчки, се казва в правителственото съобщение.
Целта на промените е ограничаване на корупцията и затягането на контрола.
Държавна инспекция: 40% от обществените поръчки за 2022-а са с нарушения
По плана за възстановяване и устойчивост страната ни има ангажимент драстично да намали обществените поръчки с участието на един изпълнител. У нас над една трета (36%) от поръчките са с един кандидат, докато средно за Европейския съюз (ЕС) този показател е една четвърт (25%).
"ЕС е обезпокоен от ситуациите, в които имаме една подадена оферта, които са много по-голям процент, отколкото е нормалната практика в ЕС", коментира регионалният министър Андрей Цеков при представяне на приоритетите си за работата.
Тогава той каза, че начините да се пребори държавата с тази практика са два и те ще залегнат в проектозакона. За целта се предвижда задължителен предварителен контрол на всички поръчки, който ще се прави от звеното за вътрешен одит на възложителя.
Освен това се засилва контролът върху работата на оценителната комисия. Предлага се да има възможност за проверка на работата ѝ преди да излезе с решение за избрания изпълнител.
За да се намалят процедурите за договаряне без обявление, се прецизира дефиницията на "изключителни обстоятелства".
Всички поръчки за над 5 млн. лв. ще минават на предварителен контрол.