Купуваме нови бойни машини Stryker. Целта е да се осигури постигане на оперативна съвместимост с армиите на съюзниците на България в НАТО. Още за придобиване и поддържане на способности за отбрана на страната самостоятелно. Също в съвместна операция и в системата за колективна отбрана, както и участие в съюзни операции извън територията на страната. Това става ясно от съобщение на правителствената пресслужба. От институцията уточняват, че решението на правителството за новите бойни машини за сухопътните войски е било прието неприсъствено.
От кабинета не уточняват нито колко бойни машини ще бъдат купени, нито на каква цена, пише Дневник.
Неотдавна министърът на отбраната Тодор Тагарев посочи, че за нуждите на механизирана бригада на сухопътни войски се подготвя проект на договор за придобиване на 198 бронирани машини Stryker и машини за поддръжка. Извършва се оценка и класиране на офертите за нови трикоординатни радари за системата за противовъздушна и противоракетна отбрана и предстои избор на изпълнител на проекта.
САЩ иска да ни продаде бронетранспортьори за 1,5 млрд. долара
Наличната информация от страна на САЩ
В началото на септември Държавният департамент на САЩ одобри потенциална сделка с България. Става дума за продажба на 183 бронирани машини Stryker и свързано с тях оборудване за българската армия.
Според министерството на отбраната на САЩ стойността на евентуалния договор е 1.5 млрд. долара. Договорът ще е с корпорацията General Dynamics.
В края на май 2023 г. служебният министър на отбраната Димитър Стоянов каза, че до САЩ е изпратена обвързваща оферта за сключване на договор между двете правителства. Информационната служба на министерството на отбраната поясни, че по предварителна информация проектът можело да бъде изпълнен в рамките на 3-4 години за близо 2 млрд. лв., срещу което българската армия да получи 154 бойни и спомагателни машини. За тази година били предвидени 457 млн. лв. с разчет до септември да има отговор от американската страна.