Ядем все повече сирене от палмово масло, отколкото от краве мляко. Данни на Министерството на земеделието и храните за дейността на млекопреработвателните предприятия в България показват, че през последните месеци драстично се увеличава производството на фалшиво сирене.
От началото на годината до август от мандрите са излезли почти 8 300 тона фалшиво сирене. Най-голямото количество е произведено през юни – над 1300 тона. В същото време през юли и август са произведени 6265 и 6180 тона истинско краве сирене.
За сравнение през февруари и март са продадени по 800-900 тона имитиращ продукт.
През 2022 г. са продадени 13 586 тона сирене с растителни мазнини. За 2021 г. числот е сходно - 13 939 тона.
Храната на бъдещето: Сирене без крави и омлети без кокошки
Данните на министерството показват, че почти наполовина през август спада и производството на други сирена, различни от кравето (овче и козе). Двойно е намаляло и производството на масло – от 110-150 тона през януари-март до 50-60 тона през летните месеци.
За осем месеца в България са преработени близо 500 млн. литра прясно мляко. 467 млн. литра е кравето, а едва 2,5 млн. литра е биволското мляко. От него са произведени над 43 хил. тона пресни млека и близо 111 хил. тона заквасени млека.
Въпреки това сме далеч от пика в производството на фалшиви сирена. Той беше през 2016 г., когато у нас са произведени 16 231 тона имитиращи сирена.
Поради притеснителни сигнали за съдържанието в редица млечни продукти в търговската верига, наскоро БАБХ започна разследване дали се продава овче сирене, направено от краве мляко у нас.
БАБХ “разследва” дали се продава овче сирене, направено от краве мляко у нас (видео)
Темата в никакъв случай не е за подценяване, тъй като касае здравето гражданите.
За съжаление подобна гавра с хранителни продукти е често срещана в българската практика. Най-скорошен ярък пример са фирми от Пловдив, които преетикират стоките си, за да ги “вкарат в срок”. Нашият репортер Виктория Симеонова разкри схемата, от която Георги и Светослав Цанкови (собствениците на склада, пласиращ негодни стоки) са се нагушили с много парички. Междувременно фирмите, свързани с тях, зареждат редица училища, детски градини и болници.
Повече за случая и кадри от скритите ни камери в склада можете да видите тук:
Скрита камера засне преетикиране на храни с изтекъл срок на годност в склад на председател на общински съвет (РЕПОРТАЖ)
Изненадахме на място собствениците на фирмите, преетикиращи негодни храни (РЕПОРТАЖ)