България и още четири държави от Източна Европа искат мито върху украинското зърно. Те настояват ЕС да наложи мита за внос на украинското зърно, позовавайки се на нелоялна конкуренция, пише Свободна Европа.
Министрите на земеделието на България, Полша, Унгария, Румъния и Словакия са изпратили писмо до Европейската комисия с искане за въвеждане на мито, като посочват, че по-евтините селскостопански продукти от Украйна отнемат от техните експортни пазари. Това става ясно от съобщение на унгарското земеделско министерство.
Новината идва, след като на няколко пъти през миналата година земеделци организираха масови протести в България. Те протестираха с искания за удължаване на забраната за внос на украински слънчоглед и допълнителни субсидии заради негативното влияние на войната на Русия в Украйна.
Подобни демонстрации на земеделци имаше и в други от страните, които сега настояват за мито. Протести на фермери има и в момента в Румъния. Те блокират централни пътища и гранични пунктове, включително с Украйна.
България, Полша, Унгария, Румъния и Словакия, които сега са подписали искането за налагане на мито за внос на украинското зърно, са сред шестте държави членки на ЕС, които произвеждат значително повече пшеница и царевица, отколкото са им необходими. Това е от ключово значение за европейската безопасност на храните и стратегическия суверенитет на ЕС, се казва в общото писмо на министрите.
"Ето защо Брюксел трябва да въведе мерки, които да защитят пазарите на държавите членки, граничещи с Украйна, като същевременно им помогнат да използват пълния си експортен потенциал", се казва в писмото.
По-големите стопанствата в Украйна правят износа на зърно от страната по-евтин. Това изтласква земеделските производители от ЕС от традиционните им експортни пазари, твърдят министрите.
Жалбите им са адресирани до еврокомисаря по търговията Валдис Домбровскис и еврокомисаря по земеделието Януш Войчеховски.
Износът на зърно предизвика напрежение между Киев и неговите съседи от ЕС, тъй като България, Унгария, Полша, Румъния и Словакия се превърнаха в алтернативни транзитни маршрути за украинското зърно, за да се компенсира по-бавния износ през украинските черноморски пристанища след руската инвазия през 2022 г., отбелязва Reuters.
Полша, Словакия и Унгария обявиха ограничения върху вноса на украинско зърно през септември миналата година. Това стана, след като Европейската комисия реши да не удължава забраната за внос в петте съседни на Украйна държави. И трите забрани се отнасят само за вътрешния внос и не засягат транзита до следващите пазари.
В отговор Украйна подаде жалба в Световната търговска организация срещу трите държави. Други членове на ЕС осъдиха едностранните действия.
Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036.
Вдигат тавана на помощите за земеделците по украинската програма