Учителски синдикат вбеси родители с позицията си за детската хиперактивност. Това става ясно от публикация във Facebook профила на синдикат „Образование“ към КТ "Подкрепа", за която разказва Булевард България.
Полицаи арестуват с белезници и плашат със затвор 8-годишно дете със специални нужди (видео)
Особено притеснително е, че подобна теза идва от организация, чиито членове на практика трябва да образоват и подкрепят тези „невъзпитани“ деца. Затова родители на деца със Синдром на дефицит на внимание и хиперактивност (СДВХ) са изпратили писмо, за да разберат дали наистина синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ стои зад профила в социалната мрежа, разпространил обезпокоителното твърдение.
Председателят на синдиката Юлиян Петров не е отрекъл автентичността на публикацията. Но, по думите му, тя била насочена към "родителите, които спекулират с диагнозата "хиперактивност". А не към тези с реална необходимост от специални грижи. Не отразявала и отношението на организацията спрямо приобщаващото образование.
Не така мислят от родителското сдружение обаче. „Този пост нарича едно състояние, познато на науката от над сто години, "израз". И осмива трудностите и подкопава усилията на родителите на деца със СДВХ. СДВХ е официална диагноза, която се поставя от лекар. А трудностите, които произлизат от това състояние, се наблюдават във всички сфери на живота“, пишат от „Нетипичен ум - СДВХ”.
Настояване за изтриване на публикацията
Организацията е създадена от родители на деца със Синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност. Чрез нея те се стремят да повишат информираността за състоянието в българското обществото. Както и да се борят със стигмата и дискриминационното отношение към децата със СДВХ.
Тези деца имат нужда от различен подход и допълнителна подкрепа в училище, за да се развиват пълноценно. „Те нямат нужда от допълнителния натиск на хора, които не разбират или дори не приемат състоянието на децата със СДВХ. А още по-малко знаят през какво преминават те, както и техните родители“. Това пишат родителите от сдружението.
Сдружението настоява за изтриването или опровергаването на въпросния пост. А в случай, че това не е официална страница на синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“, искат съдействие, за да бъде тя премахната от администраторите на Facebook.
Дезинформация
“Страницата в момента има над 4900 приятели и има потенциала да създаде отрицателни внушения по настоящия. Както и по други важни въпроси, да увеличи дезинформацията в българското общество. И да постигне точно обратното на това, за което Вие като Синдикат, посветен на образованието, се борите". Това отбелязват още родителите от сдружение „Нетипичен ум - СДВХ“.
Стъписващата публикация е с дата 30 декември и към 10 януари е била споделена 49 пъти. Освен допуснатите правописни грешки в „модерния израз“, прави впечатление, че има немалко коментари от потребители, които са съгласни с твърдението, че зад състоянието „хиперактивност“, всъщност се крие лошо възпитание.
"Публикацията във Facebook e насочена към родителите, които спекулират с диагнозата. А не към тези, чиито деца наистина имат необходимост от специални грижи. Политиката за приобщаващо образование е приоритет за синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" и ние работим много в тази посока – да се преосмисли подходът, за да стане по-ефективно". Това е отговорил пред "Булевард България" председателят на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" Юлиян Петров.
"Закачка"
Все пак е допуснал, че ако има родители, които са се почувствали засегнати от "закачката", от синдиката са "склонни да обмислят изтриване на публикацията". Малко по-късно публикацията беше изтрита.
Синдромът на дефицит на вниманието и хиперактивност (СДВХ или англ. ADHD) е официална диагноза, която засяга по-често момчета, отколкото момичетата в детска възраст. Най-общо се изразява в трудно концентриране върху конкретни задачи и/или потребност от постоянно движение, което води до предизивкателства по време образователния процес. Смята се, че децата в подобно състояние достигат до 5-7%. За да се преодолеят трудностите, които съпътстват СДВХ, е необходим специфичен подход и подкрепяща среда.
Това не е първата позиция на синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“, която буди най-малкото недоумение. В края на август 2023 година профсъюзът постави шест искания, с които според членовете му ще се подобри дисциплината в училищата и ще се ограничи насилието над деца и учители. Сред тях има странни предложения като въвеждане на оценка за дисциплина, да се забрани "нерегламентираната комуникация между родител и учител", да има санкции за родители, които пишат жалби срещу "образователна институция".
При всяко повдигане на тази тема обаче се напомнят основни аргументи - че наказания за нарушаване на реда в класната стая съществуват и в момента, а оценки за дисциплина нямат отношение към академичните постижения на децата. Съществуването им по време на социалистическия режим е било свързано с драстични наказания, каквито нито една модерна образователна система не прилага. Синдикатът "Образование" към КТ "Подкрепа" е вторият по големина профсъюз в образователната сфера след Синдиката на българските учители (СБУ), който се управлява от несменяемата Янка Такева.
По данни структурата на Юлиян Петров представлява около 20 000 членове, три пъти по-малко от СБУ.
Коментарът на "Господарите"
Скъпи приятели, през годините сме ви показвали немалко случаи с насилие над деца със специални потребности. И всичко това се случва заради неинформираността относно правилното отношение към хората с различия. Разочаровани сме да чуем, че учителски синдикат, който трябва да взима правилна позиция и да учи останалите на добро поведение, сее негодувание спрямо доказано заболяване. Засрамете се! Вместо да бъдете коректив за омразата в училище, вие я проповядвате! Силно се надяваме, че ще се замислите и извините!
Видео показа учителски тормоз над дете със специални потребности в Бургас
Майка на дете със специални потребности се оплака от тормоз към него в училище (видео)
Възрастни жени нападнаха майка и детето ѝ със специални потребности в парка (видео)
13-годишни момчета заснеха как тормозят момче със специални потребности в Силистра (видео)