Шизофреник от бургаската болница преби медицинска сестра - жертвата заведе дело. Маргарита Хаджирусева разказва пред NOVA за ужаса, който е преживяла. Случаят е от миналата година, а към днешна дата жената съди болницата. Тя решава да разкаже за случилото се на фона на трагедията отпреди седмица, когато мъж с психични проблеми в Бургас нападна и уби майка си. И двамата мъже многократно са настанявани през годините в Центъра за психично здраве в Бургас.
Медицинската сестра е с 24-годишен стаж. През последните осем работи в тя работи именно в бургаското болнично заведение. Разказва през сълзи, че добре е съзнавала риска в професията си. Тя напуска болницата миналата година, след като е нападната от пациент, многократно настаняван за лечение там.
Маргарита спасява живота на нападателя си в деня на инцидента. Намерила го припаднал в стаята и глътнал езика си. Мъжът страда от тежка форма на шизофрения.
„Беше бял, син и вдървен, краката му стърчаха напред. Аз за секунди инстинктивно си извадих химикала и му помогнах. Той се освободи и скочи. Гони ме в продължение на 40 секунди по коридора, а две лекарки подтичваха зад него. Аз се молех и бягах. Когато ме настигна, ме блъсна зад една врата и започна да ме рита в ребрата. Два месеца не можех да се мръдна. Китката ми беше натрошена, поставиха ми имплант”, разказва за преживяния ужас жената.
Медицинската сестра претърпява операция и дълго време носи гипс. А мъжът за пореден път е изписан от болницата само часове след нападението.
Центърът за психично здраве заплаща лечението на жената. Тя обаче завежда дело за обезщетение за неимуществени вреди заради претърпяната трудова злополука.
Маргарита споделя, че в болницата има паник бутони, но не и охрана на място, освен един възрастен портиер на входа. Разказва още, че в лечебното заведение на една медицинска сестра се падат между 30 и 40 пациенти, някои от които - потенциално опасни, настанявани многократно в отделението.
Болницата отказала да коментира казуса пред камера. Оттам изпращат писмено становище, в което подчертават, че предвид естеството на заболяване на пациентите се работи във „вредна среда”, на 7-часов работен ден, а всички служители преминават обучение и инструктаж. Ръководството на болницата не отрича и за други случаи на нападнати медици. В документа се казва още, че сигурността във всички 12 центъра за психично здраве в България е пряко свързана с финансирането на лечебното заведение.
Според българското законодателство Маргарита не може да съди нападателя, който е освободен от наказателна отговорност заради болестта си. Срещу пациента няма постъпили сигнали в прокуратурата за принудително лечение. А многократното му хоспитализиране в центъра в Бургас засега не е довело до излекуване.
„Сега работя за 300 лева по-малко, но имам чувството, че съм преродена”, споделя с болка потърпевшата.
Коментарът на "Господарите"
Това е поредно нападение над медицинско лице. Безопасната работна среда трябва да е приоритет на болничните заведения! Предвид статута на болничното заведение е недопустимо да няма адекватна охрана, която да осигури защита на персонала. За съжаление знаем в какво състояние са психиатричните клиники у нас. Затова най-малкото, което може да направи ръководството на всяко едно е да вземе мерки за безопасността на своите медици.
Що се отнася до пациента, човек с подобно заболяване не може да бъде изпизван така с лека ръка. Днес той напада в болница, утре може да го направи на улицата, а последствията да са фатални. Колко още случаи на насилие трябва да изтърпим, за да има промяна?
Двама мъже нападнаха лекар в Спешна помощ в Хасково
Нападнаха с нож медицинска сестра в София
Родители нападнаха млада лекарка в Шумен (видео)
Нов случай на агресия над медици в Самоков (видео)
#НеНаНасилието