Вижте къде се намира България в Световния доклад за щастие - на 81 позиция сред 143 страни. Документът се публикува всяка година от Мрежата на ООН за решения за устойчиво развитие.
TikTok история: Побългарените чужденци (видео)
Световният доклад за щастие се основава на оценката на хората за тяхното щастие, както и на икономически и социални данни. Той отчита шест ключови фактора: социална подкрепа, доходи, здраве, свобода, щедрост и липса на корупция. Ето и къде се намира България спрямо различните фактори:
От 2006-2010 г. до 2021-2023 г. промените в общото щастие варират значително в различните страни, като България се е изместила нагоре с 63 позиции или 1,6 пункта. И вече се намира на 81 място по оценка на живот от всички възрасти.
Българите под 30-годишна възраст са определили живота си като щастлив и така са наредили страната ни на 40-то място. Изглежда младите хора харесват начина си на живот у нас и затова оценяват нивото си на щастие като по-високо.
Фрапиращата разлика
Продължаваме с възрастните хора, които са на 60 или повече години. Те са подредили България чак на 90-то място. Не сме изненадани, че това е така, тъй като пенсиите и стандартът на живот на възрастните в страната ни, е далеч от удовлетворяващ. Затова и поколението над 60 се е самоопределило като нещастно. Тъжно, но факт. Правителството ни трябва да се замисли над това.
Фрапиращо е, че се наблюдава огромна разлика в поколенческото подреждане на България като страна, създаваща щастлив начин на живот. Разлика в страшни 40 позиции. 40-то спрямо 90-то място. Дали това е заради отминалата младост, или заради стандарта на живот, факт е, че възрастните хора у нас се чувстват нещастни.
Изводите
Нека не забравяме, че проучването за щастието е напълно субективно и измерва усещанията на различните групи от хора от дадена националност. Типично българската черта да мрънкаме и да се оплакваме, да измерваме щастието главно по материалните облаги и да отговаряме винаги негативно дори на въпроса "как си?", са в основата на резултатите, които виждаме всяка година в това проучване. Прави впечатление, че държави с далеч по-нисък стандарт на живот се подреждат над нас в категорията 60+ години. Нагласата на младите хора у нас обаче е някак по-позитивна - дори спрямо техни връстници в други страни. Може би това е лъч надежда. Да се надяваме всяко следващо подобно проучване да носи повече положителни тенденции за нагласите. И да не забравяме - щастието има много измерения, от нас зависи да ги намираме, дори в малките неща.