Старт на глобите за незаконни каравани по Черноморието. До днес собствениците имаха възможност да ги премахнат добровнолно. Проверките за незаконно поставени кемпери и каравани започват, а нарушителите ще бъдат санкционирани.
bTV предава от гората край залива Вромос, която от години се ползва като импровизиран къмпинг през лятото. През зимата пък се ползва като паркинг, на който собствениците оставят превозните си средства, за да си пазят място за следващия сезон.
Заместник-областният управител на Бургас Владимир Крумов заяви, че има много подадени сигнали за незаконно поставени кемпери и каравани. "Затова областният управител на Бургас е предприел мерки, с които уведомяваме собствениците на тези превозни средства да ги преместят доброволно. Даваме им гратисен период, тъй като те нарушават няколко закона", обясни Крумов.
Проверките стартират днес в 14:00 ч.
"Ще им бъдат връчени предупредителни протоколи, където ще бъде описано какво нарушават и ще им дадем време да преместят превозните си средства. А ако не ги преместят – ще пристъпим към съставяне на актове за административно нарушение. Глобите са до 5 000 лева", подчерта още Крумов.
Собствениците използват познатия "трик" да премахнат тебалите с регистрационните си номера, но зам. областният управител заяви, че това не е ефективно за избягването на глоба, тъй като от полицията могат да установят притежателя по номера на рамата на превозното средство. Така че това не може да ги спаси и те при всички случаи ще бъдат санкционирани.
Директорът на Държавно горско стопанство Бургас инж. Кирил Петков поясни, че караваните често попадат на държавна горска територия заради благоприятните условия. Той съобщи, че има над 100 превозни средства, които са незаконно поставени на тези територии. Стопанството също ще се включи в проверките днес.
Шефът на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" старши комисар Николай Николаев обърна внимание на друг сериозен проблем.
"Безразборното поставяне на каравани е предпоставка за възникване на пожари. Всяка година имаме по няколко изгорели каравани. В установените къмпинги правим проверки всяка година и се виждат наличните пожаротехнически средства за първоначално гасене. Но тук няма такава организация, а в повечето случаи плажуващите и къмпингуващите нямат готовност да реагират при опасност от пожар", обясни Николаев.
Коментарът на "Господарите"
Проблемът с незаконното паркиране на каравани и кемпери съществува открай време. Собствениците си позловяват да ги поставят на плажа, върху дюни, в държавна собственост, без изобщо да се съобразяват с природата.
Една от причините това своеволие да продължава е, че собствениците знаят как да се измъкнат от закона. Съдът неведнъж е отменял наказателни постановления, защото нарушителят се оправдава, че не е разбрал, че се намира на плаж. Това е достатъчно основание, тъй като според българското законодателство, нарушението може да бъде извършено единствено умишлено.
И така всеки летен сезон се завърта порочният кръг. Санкционирани в действителност има, но това не им пречи да продължават да нарушават закона, тъй като са наясно, че превозните им средства не могат да бъдат премахвани.
Ние сме Ви показвали редица подобни случаи, дори санкционирани такива, но безпардонното поведение продължава:
Дюните по Черноморието продължават да се превръщат в паркинг пространства (видео)
Шофьори превърнаха дюните в Созопол в паркинг (видео)
Отново джип на защитени пясъчни дюни, водачът искал да свали джета си (видео)
Глобяват украински шофьор с 1000 лева заради спрян в дюните джип (видео)