Големи китайски градове потъват, твърдят изследователи. Почти половината от големите градове в Китай страдат от "умерени до тежки" нива на слягане, излагайки милиони хора на риск от наводнения, особено с повишаването на морското равнище. Това става ясно от проучване на национални сателитни данни, публикувано в петък, информира Reuters.
Авторите на статията, публикувана от списание Science, са установили, че 45% от градската земя в Китай потъва по-бързо от 3 милиметра годишно, като 16% потъват с повече от 10 милиметра годишно. Това се дължи не само на намаляващите водни маси, но и на чистото тегло на изградената среда.
Тъй като градското население на Китай вече надхвърля 900 милиона души, „дори малка част от потъваща земя в Китай може да се превърне в значителна заплаха за градския живот“, казва екипът от изследователи, ръководен от Ао Зуруи от Южнокитайския нормален университет.
Потъването вече струва на Китай над 1,04 милиарда долара годишни загуби. През следващия век почти една четвърт от крайбрежната земя може да бъде под морското равнище, излагайки стотици милиони хора на още по-голям риск от наводнения.
„За Китай това е национален проблем, а не проблем само на едно или две места“, казва Робърт Никълс от Центъра за изследване на изменението на климата Тиндал към Университета на Източна Англия. „И това е микрокосмос на това, което се случва в останалия свят“, допълва той.
Северният град Тиендзин, където живеят повече от 15 милиона души, беше определен като един от най-тежко засегнатите.
Миналата година 3 000 жители бяха евакуирани след "внезапна геоложка катастрофа", за която следователите обвиниха изчерпването на водата, както и изграждането на геотермални кладенци.
Много от старите въглищни райони на Китай също са пострадали в резултат на прекомерно копаене. Властите често са принудени да инжектират бетон в рушащите се шахти, за да укрепят земята.
Проблемът не е само в Китай. Отделно проучване, публикувано през февруари, казва, че около 6,3 милиона квадратни километра земя по целия свят са изложени на риск. Сред най-засегнатите страни е Индонезия, като големи части от столицата Джакарта вече са под морското равнище.
Уязвимите градове могат да извлекат поуки от Токио. Той потъна с около 5 м, докато не забрани добива на подземни води през 70-те години.
От 44 големи крайбрежни града, страдащи от проблема, 30 са били в Азия, според проучване в Сингапур от 2022 г.
Ню Йорк може да потъне заради небостъргачите
„Това е проблем на урбанизацията и растежа на населението – по-голяма гъстота на населението, повече извлечена вода, (и) повече слягане“. Това обяснява Мат Уей, експерт по геофизика в университета на Роуд Айлънд.
Видео: bTV